Lodě vyráběla na jihu Čech řada podniků. Známé byly Lannovy závody, ale i loděnice rodiny Šílených
Řeka Vltava přinášela lidem na jihu Čech spoustu pracovních příležitostí. Dařilo se tu plavení dříví, dopravě soli i stavbě potřebných lodí. Po polovině 19. století fungovalo několik loděnic v Českých Budějovicích i Týně nad Vltavou. Byly to menší živnosti i zavedené podniky zvučných jmen.
V krajském městě třeba známé Lannovy závody a loděnice Františka Strusky, Jana Fabery nebo sourozenců Zátkových – Hynka, Jakuba a Marie, provdané Cellenbergové.
Vyhlášení byli i vltavotýnští loďaři. František Šedivý, Jakub Hovora, Josef Kniha nebo Antonín Veselý. Nejvýznamnější je asi loděnice rodiny Šílených. Její základy položil tesař František a své zkušenosti předával synu Janovi.
Ten po první světové válce založil První českou loděnici Jan Šílený v Týně na Malé Straně. Už roku 1891 převzal původní Knihův podnik a vyrábět začal v bývalé solnici, kterou předtím opustil Lanna. Výrobní škálu více než patnácti typů lodí drželi Šílení celá léta. Vyráběli i poté, co roku 1934 Jan zemřel, až do nástupu socialismu.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.
Související
-
Než se do domácností dostaly ledničky, lidé využívali haltýře. V těch se potraviny chladily vodou
Odedávna lidé chránili potraviny chlazením a nejdostupnějším prostředkem k tomu byla voda. Na vesnicích proto vznikaly drobné stavby, které zachycovaly protékající prameny.
-
U jihočeské vesnice Švihov se těžila ruda bohatá na stříbro. Těžba skončila kvůli nedostatku horníků
Švihov u Drslavic na Prachaticku je malá vesnička, která je v písemných pramenech poprvé zmiňována v roce 1503. Okolo poloviny 16. století bylo v okolí zřejmě rušno.
-
Hamry, tedy kovárny na vodní pohon, vznikaly v Čechách od 14. století. Daly jméno řadě míst
Od pradávna využívali lidé hnací sílu vodního živlu. Voda poháněla mlýnská kola, ale hojně se jí využívalo také v hamrech. Hamernictví má u nás tradici již od 14. století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka