Císař František Josef I. při cestě do Budějovic nečekaně odbočil. Říká se, že potřeboval na záchod
Obec Kamenný Újezd vznikla uprostřed cesty mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem. Již od počátku byla označována dvěma názvy. České označení Újezd vyjadřuje založení vesnice obvyklým způsobem, že ji zvolený jezdec objel na koni a vymezil tak její hranice. Německý název Steinkirchen (Kamenný kostel) byl odvozen z charakteru místního kostela. Teprve v 19. století se název obce ustálil v nynější podobě.
V roce 1895 se rozneslo po okolí, že císař pán František Josef I. přijede na vojenské manévry u Budějovic a bude ho tak možné vidět osobně. Školní děti z Kamenného Újezda s panem učitelem a nevelkým zástupem občanů – delegace přidružených vesnic z farnosti – čekali dne 4. září téhož roku na císaře pána při silnici u školy.
Nejprve jela děla, vojsko, důstojnictvo a pojednou na příkaz učitelův začaly děti zpívat: „Zachovej nám Hospodine, císaře a naši zem.“ Císař jel na hnědém koni s bílou lysinou vpředu na hlavě v důstojnické uniformě.
Celý průvod však nečekaně odbočil na místě zvaném U Antoníčka na cestu do fary a u školy nastal zmatek. Děkan Karel Müller spěchal do fary a byl poctěn oslovením: „Sie sind Herr Ortspfarer?“ V překladu: Jste zdejší kněz?
O důvodu odbočení není zaručených zpráv, ale traduje se, že František Josef I. zamířil nečekaně na faru v Kamenném Újezdě, protože si potřeboval odskočit na záchod.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.
Související
-
Hromadné utracení všech koček na území Českých Budějovic v létě 1924 se stalo celonárodním skandálem
Kočičí aféru lze bezesporu považovat za největší skandál, k němuž došlo v historii Českých Budějovic. V červnu 1924 se mezi budějovickými kočkami začala šířit vzteklina.
-
První zábavní vlak vyjel z Budějovic do Hluboké nad Vltavou v září 1868. Málem se ale nevrátil
Se zahájením pravidelného železničního provozu na trati České Budějovice – Plzeň se začaly konat také výlety za památkami a uměním. První takový vlak vyrazil 8. září 1868.
-
Dvanáct panen s věnci na hlavách chodilo s procesím z Dvorce u Borovan do poutního místa Maria Zell
Obec Dvorec se nachází pouhé dva kilometry na jihovýchod od Borovan na Českobudějovicku při cestě do Trhových Svinů. Jak nasvědčuje jméno vsi, stával tu původně větší dvůr.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.