Hromadné utracení všech koček na území Českých Budějovic v létě 1924 se stalo celonárodním skandálem
Kočičí aféru lze bezesporu považovat za největší skandál, k němuž došlo v historii Českých Budějovic. Během června roku 1924 se mezi budějovickými kočkami začala šířit vzteklina. Přibývající případy nákazy, napadení osob vzteklými kočkami a nefunkční kontumační opatření přiměly úřady k bezprecedentnímu kroku, a sice hromadnému utracení všech koček na území města.
Stalo se tak v sobotu 5. července 1924, kdy byly kočky po celý den zaživa nakládány do uzavřených popelářských vozů, do nichž byl v městské plynárně následně vpuštěn proud plynu. Tímto způsobem zahynulo okolo tisíce koček, jejichž těla našla posléze spočinutí na městském mrchovišti.
Jakmile se událost dostala na stránky místního tisku, stal se z ní celonárodní skandál. K nehumánnímu způsobu utracení se kriticky vyjadřovaly přední osobnosti naší politické a kulturní scény. Za všechny jmenujme alespoň spisovatelku a horlivou ochránkyni zvířat Pavlu Moudrou.
Kontumační opatření platila v Českých Budějovicích po celé léto, přičemž obyvatelé města si mohli pořizovat nové kočky teprve od začátku září 1924.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
Pokus nahradit koněspřežku volospřežkou nevyšel. Voli byli málo učenliví, pomalí a nemotorní
Jihočeši jsou právem hrdí na první kontinentální železnici, která v 19. století spojila Budějovice s Lincem. Zřízení koněspřežky urychlilo a zlevnilo přepravu zboží a osob.
-
Budějovická „Lannovka“ nemá s lanovkou nic společného. Nese jméno loďmistra a obchodníka Lanny
Místní název „Lannovka“ vyvolává v těch, kteří České Budějovice příliš neznají, otázku po ocelových lanech a zavěšených sedadlech. Obyvatelé a častí návštěvníci ale ví své.
-
Šaškova abalda na budějovickém náměstí prodávala kuřácké potřeby i časopisy. Dlouho však nevydržela
V období první republiky se skladník Karel Šašek z Hroznové ulice v Českých Budějovicích rozhodl, že se svými dalšími dvěma společníky založí firmu. Trafiku. A ne malou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka