První zábavní vlak vyjel z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou v září 1868. Málem se ale nevrátil
Se zahájením pravidelného železničního provozu na trati České Budějovice – Plzeň se začaly konat také zábavní výlety za památkami a uměním. První takový zábavní vlak vyrazil 8. září 1868 z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou. Cestujícím však na konci dne do smíchu příliš nebylo.
Předprodej jízdenek byl zahájen už o několik dní dříve, předplatitelé si však v den odjezdu museli vyzvednout jízdenky v knihkupectví u Ludolfa Hansena a v tlačenici za ně doplatit 10 krejcarů.
Pro nebývalý zájem o zájezd byly další jízdenky prodávány také těsně před odjezdem na nádraží, takže cestující s jízdenkou pro druhou třídu byli nakonec rádi, když se dostali alespoň do třídy čtvrté. Celkem se toho dne do Hluboké vypravilo okolo 1800 výletníků.
Odjezd zpět do Českých Budějovic byl naplánován na osmou hodinu večerní. Ke vší smůle se však porouchala lokomotiva, takže cestující museli čekat tři hodiny na náhradní vlak.
Někteří čekání vzdali a vydali se domů raději pěšky. Jiní vydrželi a v jedenáct večer opustili prochladlí hlubocké nádraží. O pár dní později se v místním tisku objevily nelichotivé recenze na zábavní výlet, z něhož si nejeden cestující odnesl pořádnou chřipku.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
Na šumavskou trať z Vodňan přes Prachatice do Vimperka a Volar vyjel první vlak v říjnu 1893
Region u šumavské Zlaté stezky zůstával v budování dopravní infrastruktury pozadu. Zatímco na trati z Budějovic do Plzně se už jezdilo, trať od Písku byla teprve zvažována.
-
Jeden z posledních němých filmů se natáčel v Budějovicích, tisk ho popisoval jako silně erotický
Éra němých filmů končila někdy v polovině trvání první Československé republiky. Jeden z úplně posledních neozvučených filmů Osud tří srdcí se natáčel na jihu Čech.
-
Hromadné utracení všech koček na území Českých Budějovic v létě 1924 se stalo celonárodním skandálem
Kočičí aféru lze bezesporu považovat za největší skandál, k němuž došlo v historii Českých Budějovic. V červnu 1924 se mezi budějovickými kočkami začala šířit vzteklina.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.