Jeden z posledních němých filmů se natáčel v Budějovicích, tisk ho popisoval jako silně erotický
Éra němých filmů končila někdy v polovině trvání první Československé republiky. Jeden z úplně posledních neozvučených filmů Osud tří srdcí se natáčel na jihu Čech, v Českých Budějovicích a blízkém okolí.
Šlo o soukromý filmařský počin z let 1928 a 1929, který financoval tehdejší továrník a majitel slévárny Julius Škrlandt. Nakonec, on sám si ve snímku zahrál s profesionálními, ale především amatérskými herci.
Hlavním, místy až nejasným dějem je milostná zápletka zasazená do rozdílných sociálních vrstev. Na filmu je však cenná především jeho dokumentární hodnota. Krajina kolem Dobřejovic, Vrbenské rybníky, železniční trať na Hlubokou i českobudějovické reálie – ulice, plovárna, nádraží i obchody dnes vyvolávají snahu o srovnávání s nynějším stavem.
Osud tří srdcí byl tehdejší společností přijat rozporuplně. Zatímco herečky Kamila Gruberová a Vlasta Marčanová sklízely pochvaly, tisk psal o silně erotickém filmu. Některé pohoršující scény musely být dokonce cenzurovány.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.