Nejvýše položené hrady patří k Šumavě. Jeden lidé vybudovali i na skalnatém vrcholu hory Ostrý
Který hrad v Čechách stojí, nebo stál úplně nejvýše? Na mysli máme jeho zeměpisnou polohu, nikoli význam, protože pak bychom asi museli přiznat, že nejvýše nade všemi stojí Pražský hrad. O prvenství co do nadmořské výšky soupeří hned dva šumavské hrady.
Rekordem v tomto směru se často chlubí Vítkův Hrádek, nebo chcete-li Vítkův Kámen, jeden z turistických magnetů v oblasti kolem přehrady Lipno. A skutečně se svými 1035 metry nad mořem hravě strčí do kapsy třeba i takový Kašperk, který je založen skoro o 160 metrů níž.
Ale je tu ještě jeden malý zaniklý hrad, který byl vybudován ve skoro neuvěřitelné výšce. Nevíme ani, jak se jmenoval, ale tyčil se na skalnatém vrcholu hory Ostrý na Šumavě, nedaleko Železné Rudy.
Zůstal z něho jen příkop pracně vylámaný ve skále, samotný hrádek býval asi dřevěný. Pravdou také je, že místem prochází státní hranice, takže půlka hradu leží v Čechách a půlka v Bavorsku. Není ani jasné, kdo ho postavil a jestli hrad původně chránil Čechy před Bavory, anebo Bavory před Čechy.
Dnes je na vrcholu hospůdka, kde se spokojeně setkávají turisté z obou stran. Je útulná, ale ve středověku byste tu asi bydlet nechtěli. Pěkně tady fouká a kóta na Ostrém má hodnotu 1293 metry nad mořem.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.
Související
-
Středověký hrad Hus stál nedaleko Prachatic, s Mistrem Janem ale nemá nic společného
Na půli cesty mezi Prachaticemi a Volary se nachází zřícenina středověkého hradu Hus nedaleko Záblatí. Jeho jméno evokuje návaznost na Mistra Jana Husa, ale není tomu tak.
-
Na středověkém hradě pracovali purkrabí a komorník, ale i pověžný, fišmistři, holomci či obroční
O současných povoláních toho víme dost. S povoláními z dob před jedním až dvěma stoletími je to už horší. A jen málokdo dnes ví, kdo pracoval na hradě v 15. a 16. století.
-
Lipno je nejen na jihu Čech, ale i na Lounsku. Pražský Smíchov má zase jmenovce kousek od Třeboně
Obec Lipno nad Vltavou není třeba představovat. Díky stavbě vodního díla z 50. let 20. století ji zná snad každý. Původní vesnice náležela k majetku vyšebrodského kláštera.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka