Středověký hrad Hus stál nedaleko Prachatic, s Mistrem Janem ale nemá nic společného

25. červen 2024

Na půli cesty mezi Prachaticemi a Volary se na zalesněném ostrohu nad Blanicí nachází zřícenina středověkého hradu Hus nedaleko Záblatí. Jeho jméno evokuje návaznost na Mistra Jana Husa, ale není tomu tak.

Vždyť hrad je o několik desetiletí starší. Svolení s jeho výstavbou vydal král Jan Lucemburský již roku 1341 bratrům z rodu pánů z Janovic.

Místo ke stavbě se zvalo Na Husi a odtud také jméno budoucího šumavského hradu. Náleželo k němu zboží představující městečko Husinec a devět okolních vesnic, které měl chránit. Hus, německy Gans, však přešel do majetku české koruny ještě ve 14. století.

Stal se předmětem zástav a jeho pohnutá historie netrvala příliš dlouho. Vlastně jen sto let. Po roce 1400 se o něj začali zajímat různí příslušníci nižší šlechty, často i s pochybnou pověstí.

Hned na počátku 15. století se jej snažil ztéci pomocí provazových žebříků dokonce i jistý Žižka se svými kumpány. Že by také Jan? Kdo ví. Možná je spojitost jeho jména s hradem Hus stejná jako se známým reformátorem.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář František Aleš Plávek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související