Jako vojáci sloužili v Budějovicích dva budoucí prezidenti, herci i spisovatelé
V minulosti se v Českých Budějovicích nacházelo několik kasáren. U zdejší posádky strávily svou vojenskou službu tisíce mužů a my si některé vybrané připomeneme.
Tak třeba u budějovického dělostřeleckého pluku sloužil pozdější prezident Klement Gottwald, který z kasáren na Pražské třídě v roce 1915 odcházel na frontu světové války.
Do Budějovic mezi ženisty narukoval jiný, pozdější prezident Václav Havel. Ten se na vojně potkal s Andrejem Krobem, režisérem svých divadelních her, disidentem a občasným hercem Divadla Járy Cimrmana.
V kasárnách ve Čtyřech Dvorech pobýval na vojně u tankové jednotky divadelní a filmový herec Václav Postránecký. Ten se díky svému hlasu uplatnil také v rozhlase a v dabingu, stejně jako jeho kolega Jan Přeučil, další postava z umělecké branže spojená vojnou s Budějovicemi.
Z dřívější doby jsou známy vojenské anabáze spisovatelů Fráni Šrámka a Jaroslava Haška. Oba sloužili u místních pěších pluků a Šrámek byl dokonce v Budějovicích vězněn ve vojenském vězení, takzvané garnizóně.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
Letiště pro bezmotorové stroje bylo na „Dubičáku“ u Českých Budějovic. Zaniklo kvůli jinému letišti
Vydáte-li se na lyžařskou sjezdovku v Dubičném u Českých Budějovic, při použití vleku budete míjet les. Na jeho okraji se nachází památník, který připomíná svahové letiště.
-
Císař František Josef I. při cestě do Budějovic nečekaně odbočil. Říká se, že potřeboval na záchod
Obec Kamenný Újezd vznikla uprostřed cesty mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem. Již od počátku byla označována dvěma názvy.
-
Jedenáct domů padlo, aby v Českých Budějovicích mohlo vzniknout muzeum dělnického revolučního hnutí
Počátkem 70. let 20. století schválili jihočeští komunisté skutečně megalomanské stavební dílo. V Českých Budějovicích začalo vznikat muzeum dělnického revolučního hnutí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.