Uran se těžil i na jihu Čech. Důl vznikl u Okrouhlé Radouně na Jindřichohradecku, dnes je zatopený

16. říjen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Těžba uranu na jihu Čech

V poválečných letech patřila těžba radioaktivního uranu v Československu mezi nechvalně proslulé priority, vyvolané především politickým prostředím. Z té doby jsou známé doly v Jáchymově nebo na Tachovsku. Věřte, nebo ne, těžba probíhala v rámci národního podniku Uranové doly Západní Čechy i na Jindřichohradecku.

Z toho důvodu se roku 1972 začalo s hloubením dolu i těžbou u Okrouhlé Radouně. Ta sice netrvala nijak zvlášť dlouho, skončila roku 1990, ale za tu dobu se z radouňského naleziště podařilo získat více než 1300 tun uranové rudy.

Důl, situovaný pod Králův vrch při jihovýchodním okraji obce, už nyní neslouží svému účelu. Postupně došlo k cílenému zatopení, přesto je areál stále patrný. V terénu i v paměti místních, kteří tu pracovali. V dobývacím prostoru s plochou necelého 1,5 kilometru čtverečních fárali až 600 metrů pod jeho povrch.

Těžká práce v jihočeském uranovém dole s sebou však nesla i jedno pozitivum. Díky potřebě odvozu vytěžené suroviny byla zachována severní část známé úzkokolejky.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas

Mohlo by vás zajímat