Loutkář Matěj Kopecký zemřel v Kolodějích nad Lužnicí. Podle legendy přímo při ohlašování představení

11. červenec 2024

Slavný český loutkář Matěj Kopecký se narodil v Libčanech blízko Hradce Králové jako syn „potulného kejklíře“. Jeho vlastní cesta k loutkařině však byla klikatá. Nejprve se vyučil v Praze hodinářem.

Už jako ženatý byl povolán na vojnu a odtud propuštěn jako vojenský vysloužilec – invalida. Pokračoval v obchodnickém životě, obchodoval mimo jiné s knoflíky a velbloudí srstí, ale už zájmově provozoval loutkové divadlo.

Za důležitý předěl v jeho životě lze považovat rok 1820, kdy dosáhl povolení k provozování loutkoherectví na území celých Čech. Zpočátku s ním hráli jeho tři synové, kteří se však postupně osamostatnili a dali základ dosud žijícímu rozvětvenému klanu Kopeckých.

Matěj Kopecký byl vlastenec a hrál výhradně česky. Oblíbenými postavami jeho her byly například loutky Fausta, českého Honzy a Kašpárka.

Ačkoli je jeho život spojen především s Miroticemi, odkud pocházela jeho manželka, poslední měsíce a konec svého života prožil Matěj v Kolodějích nad Lužnicí. Podle legendy zemřel při ohlašování loutkového představení přímo na mostě. Když chtěl vybubnovat a ohlásit večerní představení, paličky mu náhle vypadly z rukou a starý komediant zemřel. Psal se rok 1847.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související