Loutkář Matěj Kopecký zemřel v Kolodějích nad Lužnicí. Podle legendy přímo při ohlašování představení
Slavný český loutkář Matěj Kopecký se narodil v Libčanech blízko Hradce Králové jako syn „potulného kejklíře“. Jeho vlastní cesta k loutkařině však byla klikatá. Nejprve se vyučil v Praze hodinářem.
Už jako ženatý byl povolán na vojnu a odtud propuštěn jako vojenský vysloužilec – invalida. Pokračoval v obchodnickém životě, obchodoval mimo jiné s knoflíky a velbloudí srstí, ale už zájmově provozoval loutkové divadlo.
Za důležitý předěl v jeho životě lze považovat rok 1820, kdy dosáhl povolení k provozování loutkoherectví na území celých Čech. Zpočátku s ním hráli jeho tři synové, kteří se však postupně osamostatnili a dali základ dosud žijícímu rozvětvenému klanu Kopeckých.
Matěj Kopecký byl vlastenec a hrál výhradně česky. Oblíbenými postavami jeho her byly například loutky Fausta, českého Honzy a Kašpárka.
Ačkoli je jeho život spojen především s Miroticemi, odkud pocházela jeho manželka, poslední měsíce a konec svého života prožil Matěj v Kolodějích nad Lužnicí. Podle legendy zemřel při ohlašování loutkového představení přímo na mostě. Když chtěl vybubnovat a ohlásit večerní představení, paličky mu náhle vypadly z rukou a starý komediant zemřel. Psal se rok 1847.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.
Související
-
Pytláci nejsou jen zloději. Říkalo se tak také lidem, kteří po morové ráně opět zalidnili Holašovice
Řekne-li se pytlák, každý si představí člověka, který se dopouští nelegálního lovu. Mluvíme-li ale o holašovických pytlácích, pak toto slovo nabývá poněkud jiného významu.
-
Hru Loupežníci zřejmě inspirovala Česká Kanada. Autora Friedricha Schillera tam připomíná kámen
Kámen s nápisem Schillerstein najdeme v České Kanadě mezi Českým Rudolcem, Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem. Připomíná německého literáta Friedricha Schillera.
-
Vzácný zpěvník s nejstaršími záznamy husitských písní našel student na půdě fary v Jistebnici
Severozápadně od Tábora, na potoce s biblickým jménem Cedron se nachází městečko Jistebnice. V české literatuře se proslavilo především jako místo původu kancionálu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.