Divadelní hru Loupežníci zřejmě inspirovala Česká Kanada. Jejího autora Friedricha Schillera tam připomíná kámen
Kámen s nápisem Schillerstein najdeme v krajině České Kanady mezi Českým Rudolcem, Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem. Připomíná německého literáta Friedricha Schillera, který se pravděpodobně při psaní své divadelní hry Loupežníci nechal inspirovat právě zdejším regionem.
Hra se totiž odehrává na blíže neurčeném místě česko-rakouského pomezí a její hlavní postava se jmenuje Moor. Stejně se jmenovali dávní majitelé hradu Landštejna. Konkrétně se jednalo o Mohry z Lichteneggu a hrad jim patřil krátce v letech 1623 až 1639.
A ještě jedna zajímavost tak trochu spojuje Schillerovu hru s našimi zeměmi. Prvního uvedení se dočkala na prknech divadla v německém Mannheimu za ředitelování Wolfganga Dalberga, člena šlechtické rodiny, které od roku 1809 patřilo panství Dačice.
Skalka, na které lze nápis Schillerstein neboli Schillerův kámen spatřit, je opatřena ještě letopočtem 1905, což je rok, kdy uplynulo přesně sto let od umělcova úmrtí.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
Lannův kříž u zámku Jemčina připomíná, jak se v šibeničním termínu podařilo splavnit dvě řeky
Na pomezí Třeboňska a Jindřichohradecka se táhnou rozsáhlé lesy se zámkem Jemčinou, odkud kdysi Černínové pořádali velké hony. V tomto polesí stojí takzvaný Lannův kříž.
-
Speciální pocty se dočkal notář a politik Friedrich Nitsche. U Vyššího Brodu ho připomíná obelisk
V nejjižnější části Jihočeského kraje se nachází obelisk vztyčený na paměť Friedricha Nitscheho. Nejedná se ale o slavného německého filozofa, nýbrž o jeho jmenovce.
-
V krčmě U Kokota se scházeli lapkové, Kokotem se nazývala i předsunutá věž hradu Choustník
Podstatné jméno kokot znamenalo u našich prapředků kohouta, ale i to, čím se mnozí nelichotivě častují ještě dnes. Přesto se s názvem můžeme setkat i v místním pojmenování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka