Na místě, kterému se říká „Na Táborských“, lapkové zavraždili nejméně dva kupce, dalšího připravili o ruce

9. červenec 2024

Při cestě z Bavorova do Prachatic lze u odbočky na Blanici narazit na pietní místo tvořené litinovým křížem a dvěma středověkými kameny s dnes již nečitelnými nápisy. Kříž, který byl mezi kameny umístěn až dodatečně, je opatřen tabulkou, na níž jsou vyobrazeny tři křížky a uveden rok 1520.

Jedná se o upomínku na tragickou událost, ke které v těchto místech došlo 27. července 1520. Toho dne tudy projížděla skupina táborských kupců, kteří byli přepadeni lapkovskou družinou Zdeňka Malovce z Chýnova. Vzhledem k tomu, že kupci cestovali bez ozbrojeného doprovodu, stali se pro lapky celkem snadnou kořistí.

Loupežné přepadení si vyžádalo minimálně dva mrtvé kupce, další z nich přišel při útoku o obě ruce. Na straně lapků, kteří při této příležitosti ukořistili sukno a koně, žádné ztráty nebyly.

Podle jedné verze vyprávění byla při přepadení zavražděna také Gertruda, dcera táborského měšťana Lichvice. Na její počest měla být opodál zbudována dřevěná kaplička svaté Gertrudy, kterou v roce 1835 nahradila současná zděná kaple. Místu, kde došlo k přepadení, se dodnes říká „Na Táborských“.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související