Na místě, kterému se říká „Na Táborských“, lapkové zavraždili nejméně dva kupce, dalšího připravili o ruce
Při cestě z Bavorova do Prachatic lze u odbočky na Blanici narazit na pietní místo tvořené litinovým křížem a dvěma středověkými kameny s dnes již nečitelnými nápisy. Kříž, který byl mezi kameny umístěn až dodatečně, je opatřen tabulkou, na níž jsou vyobrazeny tři křížky a uveden rok 1520.
Jedná se o upomínku na tragickou událost, ke které v těchto místech došlo 27. července 1520. Toho dne tudy projížděla skupina táborských kupců, kteří byli přepadeni lapkovskou družinou Zdeňka Malovce z Chýnova. Vzhledem k tomu, že kupci cestovali bez ozbrojeného doprovodu, stali se pro lapky celkem snadnou kořistí.
Loupežné přepadení si vyžádalo minimálně dva mrtvé kupce, další z nich přišel při útoku o obě ruce. Na straně lapků, kteří při této příležitosti ukořistili sukno a koně, žádné ztráty nebyly.
Podle jedné verze vyprávění byla při přepadení zavražděna také Gertruda, dcera táborského měšťana Lichvice. Na její počest měla být opodál zbudována dřevěná kaplička svaté Gertrudy, kterou v roce 1835 nahradila současná zděná kaple. Místu, kde došlo k přepadení, se dodnes říká „Na Táborských“.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
Pytláci nejsou jen zloději. Říkalo se tak také lidem, kteří po morové ráně opět zalidnili Holašovice
Řekne-li se pytlák, každý si představí člověka, který se dopouští nelegálního lovu. Mluvíme-li ale o holašovických pytlácích, pak toto slovo nabývá poněkud jiného významu.
-
Hru Loupežníci zřejmě inspirovala Česká Kanada. Autora Friedricha Schillera tam připomíná kámen
Kámen s nápisem Schillerstein najdeme v České Kanadě mezi Českým Rudolcem, Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem. Připomíná německého literáta Friedricha Schillera.
-
Na středověkém hradě pracovali purkrabí a komorník, ale i pověžný, fišmistři, holomci či obroční
O současných povoláních toho víme dost. S povoláními z dob před jedním až dvěma stoletími je to už horší. A jen málokdo dnes ví, kdo pracoval na hradě v 15. a 16. století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.