Lázně v Libníči u Lišova byly vyhlášené. Jeden ze slavných hostů ale odhalil nechutné praktiky
Lázně v Libníči u Lišova na Českobudějovicku bývaly proslulé i svými slavnými návštěvníky. Jezdila sem vdova po Miroslavu Tyršovi, básník Julius Zeyer, spisovatel Konstantin Biebl, mladý herec Rudolf Hrušínský a další.
Hudební skladatel a sběratel lidových písní Karel Weiss se do Libníče ukryl vlastně náhodou, když ho pronásledovala pražská policie za to, že v sebeobraně postřelil jakéhosi vagabunda. Do libníčských lázní a zdejší pohodové atmosféry se ovšem Weiss zamiloval.
V žaludku mu ležel pouze lázeňský restauratér, který mu prý naservíroval pokrm z mrtvě narozeného telete, což skladatel odnesl nevolností. Nedalo mu to a vypátral, že hostinský lacino vykupuje pošlá domácí zvířata a v lázeňské kuchyni je upravuje tak, aby to hosté nepoznali.
Karel Weiss byl mužem činu, a tak restauratéra žaloval u lišovského soudu. Nechutné praktiky pak ustaly a skladatel se v klidu lázní mohl věnovat své tvorbě.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.
Související
-
Každý obchod handlířů z Trhových Svinů, kteří skupovali dobytek, se musel zapít v hospodě
V městečku Trhové Sviny na Českobudějovicku působilo před druhou světovou válkou až 59 úředně oprávněných handlířů. Obcházeli vesnice a skupovali hovězí a vepřový dobytek.
-
Do takzvaných šámbrů, kde se z číšnic stávaly prostitutky, lákaly některé českobudějovické hospody
V období první republiky bychom mohli v Českých Budějovicích natrefit na desítky hospod. Byly mezi nimi i takové, v nichž se dbalo na fungování oddělených místností.
-
Alchymistovi Edwardu Kelleymu se stala osudnou jihočeská Soběslav. Právě tady ho zatkli vojáci
Město Soběslav na Táborsku sehrálo důležitou roli v životě známého alchymisty Edwarda Kelleyho. Ten přišel do Čech z Anglie a usadil se na dvoře Rudolfa II. v Praze.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.