Do takzvaných šámbrů, kde se z číšnic stávaly prostitutky, lákaly některé českobudějovické hospody
V období první republiky bychom mohli v Českých Budějovicích natrefit na desítky hospod. Jejich úroveň byla pochopitelně rozdílná. Nacházely se mezi nimi takové, jejichž provozovatelé investovali nemalé peníze do zvelebení prostor, aby návštěvníkům co nejvíce zpříjemnili pobyt. Pak tu byly ovšem také hospody, kde vzhled a úprava interiéru byly podružné, zato se v nich dbalo na fungování oddělených místností, takzvaných šámbrů.
Pro hospody, které sotva dokázaly obstát v konkurenčním boji, představovaly tyto šámbry příležitost, jak k sobě nalákat alespoň nějaké zákazníky. V nočních hodinách v nich totiž byla provozována prostituce mezi číšnicemi a hosty.
Není třeba dodávat, že během těchto styků docházelo k šíření pohlavních chorob a narušování veřejné mravnosti. Vše vyvrcholilo v roce 1937, kdy místní úřady pod přísnými pokutami zakázaly v hospodách zaměstnávání číšnic mladších padesáti let a zřizování těchto šámbrů.
Společenstvo hostinských a výčepníků proti tomuto nařízení samozřejmě protestovalo, přičemž se mu podařilo dosáhnout alespoň jistého zmírnění.
S příchodem německého vojska do města v březnu 1939 se však prostituce v některých hostincích opět rozjela naplno, takže od místních úřadů musely zákonitě přijít nové, ještě přísnější restrikce.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.