Do takzvaných šámbrů, kde se z číšnic stávaly prostitutky, lákaly některé českobudějovické hospody
V období první republiky bychom mohli v Českých Budějovicích natrefit na desítky hospod. Jejich úroveň byla pochopitelně rozdílná. Nacházely se mezi nimi takové, jejichž provozovatelé investovali nemalé peníze do zvelebení prostor, aby návštěvníkům co nejvíce zpříjemnili pobyt. Pak tu byly ovšem také hospody, kde vzhled a úprava interiéru byly podružné, zato se v nich dbalo na fungování oddělených místností, takzvaných šámbrů.
Pro hospody, které sotva dokázaly obstát v konkurenčním boji, představovaly tyto šámbry příležitost, jak k sobě nalákat alespoň nějaké zákazníky. V nočních hodinách v nich totiž byla provozována prostituce mezi číšnicemi a hosty.
Není třeba dodávat, že během těchto styků docházelo k šíření pohlavních chorob a narušování veřejné mravnosti. Vše vyvrcholilo v roce 1937, kdy místní úřady pod přísnými pokutami zakázaly v hospodách zaměstnávání číšnic mladších padesáti let a zřizování těchto šámbrů.
Společenstvo hostinských a výčepníků proti tomuto nařízení samozřejmě protestovalo, přičemž se mu podařilo dosáhnout alespoň jistého zmírnění.
S příchodem německého vojska do města v březnu 1939 se však prostituce v některých hostincích opět rozjela naplno, takže od místních úřadů musely zákonitě přijít nové, ještě přísnější restrikce.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
Hromadné utracení všech koček na území Českých Budějovic v létě 1924 se stalo celonárodním skandálem
Kočičí aféru lze bezesporu považovat za největší skandál, k němuž došlo v historii Českých Budějovic. V červnu 1924 se mezi budějovickými kočkami začala šířit vzteklina.
-
První zábavní vlak vyjel z Budějovic do Hluboké nad Vltavou v září 1868. Málem se ale nevrátil
Se zahájením pravidelného železničního provozu na trati České Budějovice – Plzeň se začaly konat také výlety za památkami a uměním. První takový vlak vyrazil 8. září 1868.
-
Císař František Josef I. při cestě do Budějovic nečekaně odbočil. Říká se, že potřeboval na záchod
Obec Kamenný Újezd vznikla uprostřed cesty mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem. Již od počátku byla označována dvěma názvy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.