Do takzvaných šámbrů, kde se z číšnic stávaly prostitutky, lákaly některé českobudějovické hospody

V období první republiky bychom mohli v Českých Budějovicích natrefit na desítky hospod. Jejich úroveň byla pochopitelně rozdílná. Nacházely se mezi nimi takové, jejichž provozovatelé investovali nemalé peníze do zvelebení prostor, aby návštěvníkům co nejvíce zpříjemnili pobyt. Pak tu byly ovšem také hospody, kde vzhled a úprava interiéru byly podružné, zato se v nich dbalo na fungování oddělených místností, takzvaných šámbrů.

Pro hospody, které sotva dokázaly obstát v konkurenčním boji, představovaly tyto šámbry příležitost, jak k sobě nalákat alespoň nějaké zákazníky. V nočních hodinách v nich totiž byla provozována prostituce mezi číšnicemi a hosty.

Není třeba dodávat, že během těchto styků docházelo k šíření pohlavních chorob a narušování veřejné mravnosti. Vše vyvrcholilo v roce 1937, kdy místní úřady pod přísnými pokutami zakázaly v hospodách zaměstnávání číšnic mladších padesáti let a zřizování těchto šámbrů.

Společenstvo hostinských a výčepníků proti tomuto nařízení samozřejmě protestovalo, přičemž se mu podařilo dosáhnout alespoň jistého zmírnění.

S příchodem německého vojska do města v březnu 1939 se však prostituce v některých hostincích opět rozjela naplno, takže od místních úřadů musely zákonitě přijít nové, ještě přísnější restrikce.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.