Jižními Čechami vede 14. a 15. poledník. První protíná například Prachatice, druhý Jindřichův Hradec
Je relativně známou skutečností, že Jindřichovým Hradcem prochází 15. poledník. Jeho průběh je vyznačen v dlažbě v sousedství kostela Nanebevzetí Panny Marie a na kostelní zdi visí pamětní deska, která toto připomíná.
Patnáctý poledník však prochází ještě dalšími místy v jižních Čechách. Severně od Hradce to jsou například Radouňka, Dolní Radouň, Benešov u Černovic, Eš nebo Pacov. Pomníky má třeba u Trhového Štěpánova a Kouřimi ve středních Čechách nebo u Liberce.
Těsně za hranicemi České republiky v lese u rakouského Litschau, kousek od Staňkovského rybníka se 15. poledník kříží se 49. rovnoběžkou.
Výrazně méně se potom ví, že Jihočeským krajem vede i 14. poledník. Leží na něm například obce Lučkovice a Jarotice na Písecku nebo Prachatice. U prachatických Lázní sv. Markéty protíná tento poledník 49. rovnoběžku. Průsečík je označen pamětní deskou a kamenem s kovovým modelem zeměkoule.
A na závěr si zopakujme základní školní informace – poledníky neboli meridiány a rovnoběžky jsou pomyslné čáry na zemském povrchu sloužící k určování polohy. Umístění na poledníku udává zeměpisná délka, umístění na rovnoběžce zeměpisná šířka.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
Nejrozlehlejší přírodní památka na jihu Čech je kolem řeky Malše, kde žijí perlorodky a mihule
Maloplošná zvláště chráněná území se v Česku dělí do několika kategorií. Nejnižší jsou přírodní památky, jejichž rozlohy se pohybují od 0,01 hektaru až po stovky hektarů.
-
Odkud pochází slavná míšeňská jablka? Jedna teorie je spojuje se zaniklou jihočeskou obcí Míšňany
Míšeňské jablko je velmi stará ovocná odrůda. Její původ však nebude asi nikdy zcela objasněn. Němečtí pomologové obvykle uvádějí, že jméno je odvozeno od saské Míšně.
-
Nejvýše položené hrady patří k Šumavě. Jeden lidé vybudovali i na skalnatém vrcholu hory Ostrý
Který hrad v Čechách stojí, nebo stál úplně nejvýše? Na mysli máme jeho zeměpisnou polohu, nikoli význam, protože pak bychom asi museli přiznat, že nejvýše je Pražský hrad.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.