V pazdernách se zpracovávaly technické rostliny. Dodnes je připomínají názvy samot, lesů či rybníků
U některých obcí v republice se nacházejí samoty s názvem Pazderna. Existují také ulice, lesy nebo rybníky, které mají pazdernu ve svých názvech. Nejinak je tomu na jihu Čech. Co to vlastně pazderny byly a k čemu sloužily?
Jednalo se o budovy, ve kterých se sušily a zpracovávaly technické rostliny, zejména len. Odpad, vzniklý zpracováním, který neměl dalšího využití, se nazýval pazdeří.
Kvůli zvýšenému nebezpečí vzniku požárů se pazderny vždy stavěly na samotě dál od vesnické zástavby. To samozřejmě nezaručilo, že se pazdernám oheň vyhne, spíše šlo o prevenci, aby se případný oheň nešířil na ostatní domy.
Na existenci pazderen dodnes upozorňují samoty třeba u Jistebnice, Ševětína nebo západně od Milevska u obcí Květov, Kučeř, Osek a Zahrádka.
V pomístních jménech se s pazdernami setkáme třeba v názvech lesů u Bechyňské Smolče a u Komařic, jmenují se tak rybníky u Dačic, Jindřichova Hradce, Mníšku a Zalin nebo pole u Nemyšle a u Týna nad Vltavou. Ulici Za Pazdernou zase mají v Písku.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
Tomáš Baťa mladší dokázal za druhé světové války vybudovat na jihu Čech prosperující podnik
V nelehkém období protektorátu začala výstavba Baťových závodů v místě Velkého dvora u Sezimova Ústí. Tomáš Baťa mladší dokázal rozjet prosperující průmyslový podnik.
-
Jihočeská kalifabrika měla odběratele po celé monarchii, ale místní sužovala mimořádným zápachem
V rakouském císařství, potažmo v rakousko-uherské monarchii se nacházelo jen několik málo kalifabrik. Jedna taková byla i na jihu Čech, západně od Jindřichova Hradce.
-
Impozantní dvůr Bisingrov stojí na Písecku. Areálu dominuje cihlový komín z doby, kdy tu byl lihovar
Nevšedně znějícím jménem Bisingrov se označuje honosný dvůr východně od Čimelic na Písecku. Jeho jméno pochází od šlechtického rodu Bissingenů z Bissingen.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka