Odkud pochází slavná míšeňská jablka? Jedna teorie je spojuje se zaniklou jihočeskou obcí Míšňany

4. červenec 2024

Míšeňské jablko je velmi stará ovocná odrůda, doložená už v 16. století. Její původ však nebude asi nikdy zcela objasněn. Němečtí pomologové obvykle uvádějí, že jméno je odvozeno od saského města Míšně. Český pomolog František Suchý naopak na začátku 20. století prosazoval český původ. Název odvozoval od obce Míšňany na Českokrumlovsku, dnes již zaniklé a nacházející se ve vojenském prostoru Boletice.

K historii odrůdy existuje i přitažlivý příběh, který v roce 1848 otiskl průkopník českého ovocnářství František Pixa ve svém spise „Klíč štěpařský“.

Papežský legát na dvoře Rudolfa II. kardinál Hippolyt Aldobrandini byl jednou v Praze na hostině u nejvyššího hofmistra Jiřího z Lobkovic a okusil míšeňská jablka. Vyjádřil se, že jsou to jablka výborná a že by dělala čest i papežské tabuli.

Když pak týž kardinál dosedl pod jménem Kliment VIII. na papežskou stolici, poslal mu pán z Lobkovic darem plný vůz míšeňských jablek. Tak se česká odrůda jablek proslavila i v dalších evropských zemích.

I když výše uvedené legendě nemusíme věřit, jihočeský původ míšeňských jablek nelze vyloučit. Vždyť v 16. století byl znalcem štěpařství i rožmberský velmož Jošt III. z Rožmberka – otec posledních pánů z Růže, Viléma a Petra Voka. Jošt dokonce o štěpařství sám sepsal i knihu.

Existuje však i třetí vysvětlení vzniku názvu – míšené ve významu „smíšené“, tedy mix sladké a navinulé chuti.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související