Už v roce 1870 zakazoval zemský zákon chytat některé ptáky a také ničit a vybírat jejich hnízda
Zemský zákon o ochraně několikera druhů zvířat se již v roce 1870 výslovně dotýkal také ptactva. Zakazoval vybírat a ničit hnízda i vejce ptáků, vybrané opeřence chytat a usmrcovat, zapovídal některé lovecké postupy.
Legislativních předpisů pak byla celá řada, a tak zanechaly svou stopu také v jižních Čechách. V návaznosti na evropskou směrnici z roku 1979 tu vzniklo devět chráněných ptačích oblastí.
Patří mezi ně Boleticko se specifickou krajinou vojenského újezdu, Šumava se svým tetřevem hlušcem, ale i sokolem stěhovavým či hýlem rudým a Novohradsko s významnými lokalitami Žofínského pralesa a Hojné Vody.
Uprostřed regionu jsou to pánevní Českobudějovické rybníky, dále Hlubocké obory s lesními biotopy pro žluny, holuby, jestřáby a včelojedy a oblast Dehtář s husou velkou a rybákem obecným.
Na severu se nachází Údolí Otavy a Vltavy s výskytem sov, na východě Třeboňsko s cennou rybniční soustavou. Nejmenší ptačí oblastí je Řežabinec na Písecku se dvěma přírodními rezervacemi.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.