Druhá manželka architekta Santiniho pocházela z jihočeského šlechtického rodu Chřepických z Modlíškovic

Architekt Jan Blažej Santini-Aichel je znám jako tvůrce ojedinělých staveb ve stylu, který se běžně označuje jako barokní gotika nebo gotizující baroko. S jeho dílem se v současném Jihočeském kraji nesetkáme, nejblíže je klášterní kostel v Želivi a další kostely na Pelhřimovsku v Humpolci, Vyklanticích a obci Mladé Bříště.

Přesto jedno úzké spojení Santiniho s jižními Čechami najdeme. Jeho druhou manželkou se totiž v roce 1720 stala Antonie Ignácie Chřepická z Modlíškovic, členka jihočeského šlechtického rodu. Vzal si ji ve svých 43 letech a měli spolu dceru a syna.

Rod užíval predikát podle svého původního sídla, jímž byla ve středověku tvrz Modlíškovice západně od Protivína, kde po ní zůstalo dochované tvrziště. Další jméno pochází od vesnice Křepice u Vodňan, která se dříve nazývala Chřepice.

V erbu nosil rod polovinu černého psa na zlatém pozadí a na jihu Čech mu patřily zejména majetky na Volyňsku. Třeba Nihošovice, Tvrzice nebo Dobrš, kde jsou v tamním kostele někteří členové Chřepických z Modlíškovic pohřbeni.

Vdova po Santinim však po svém skonu v roce 1766 našla místo posledního odpočinku v Chyškách na Písecku.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související