Když přestal zámek v Libějovicích šlechticům vyhovovat, nechali postavit nový. Do dnešních dnů zůstaly oba
Správní centrum se dvěma zámky pro více než třicet okolních vsí. Nejstarší zmínka o Libějovicích na Strakonicku pochází z roku 1264 a od 14. století se tu vystřídalo několik šlechtických majitelů.
Od Malovců po Buquoye, kteří Libějovice získali jako konfiskát za třicetileté války. Od nich je roku 1801 koupili Schwarzenbergové. Ti je později spojili s Netolicemi, což byl pro libějovické panství pomyslný začátek konce.
Po vzniku republiky došlo k částečnému zestátnění a v rámci pozemkové reformy k rozparcelování. To málo, co zbylo, pak přešlo po druhé světové válce na stát zcela.
Naštěstí se nám dochovala obě libějovická sídla, starý i nový zámek. Ten první vznikl přestavbou původní tvrze v 16. století přičiněním Peška Malovce z Malovic, ale koncem 17. století přestal Buquoyům vyhovovat.
Hrabě Filip tedy nechal vystavět zcela nové barokní sídlo, které potom Schwarzenbergové zvýšili o jedno patro a empírově upravili. V krajině je nový zámek propojený více než 250 let starou, převážně lipovou alejí s Lomcem a kaplí svaté Maří Magdaleny u Chelčic.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.
Související
-
Na čimelický zámek se po šlechticích nastěhovali studenti filmařiny. Později se zase odstěhovali
Když se v roce 1802 rozdělili Schwarzenbergové na dvě linie, připadly takzvané sekundogenituře hlavně statky na Písecku. Jedním z nich byly i Čimelice s barokním zámkem.
-
Zámek Pluhův Žďár koupil bratr prezidenta Beneše. Pak sídlo zabavili komunisté, teď zas patří rodině
Kdo by to byl řekl, že původně středověké sídlo bude jednou obývat prezidentův bratr. Tvrz a vesnici Žďár vlastnil nejprve vladycký rod Pluhů z Rabštejna už ve 13. století.
-
Tvrz Žumberk byla sídlem vladyků, užívala se i jako hospodářská budova. Dnes je tu expozice muzea
Žumberská tvrz na Trhovosvinensku je zajímavá od svého vzniku až po současnost. Sídlo vladyků, kteří měli v přídomku „ze Žumberka“, bylo založeno už v polovině 13. století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka