Na čimelický zámek se po šlechticích nastěhovali studenti filmařiny. Později se zase odstěhovali

23. září 2024

Když se v roce 1802 rozdělili Schwarzenbergové na dvě rodové linie, připadly takzvané sekundogenituře hlavně statky na Písecku. Jedním z nich byly i Čimelice s malebným barokním zámkem z první poloviny 18. století.

Vlastnili jej Bissingenové, po nich Vratislavové z Mitrovic. Schwarzenbergové pak drželi panství a pozdější velkostatek po jedno století do doby, kdy jim byl po druhé světové válce zkonfiskován.

Komunistický režim hledal pro objekt nové využití, které na sebe nenechalo dlouho čekat. Už roku 1952 se na čimelický zámek přestěhovala teprve nedávno založená filmová škola. Přešla sem z pražských Klánovic.

Studenti se učili ateliérové technice, fotografii, promítání, produkci a dalším disciplínám s praktickým výcvikem ve foto a kinodílnách a laboratořích. Škola spolupracovala s Československým státním filmem a za svou dobu nesla trojí pojmenování.

Jako Střední průmyslová škola filmová ukončila roku 1982 v Čimelicích svou působnost nadobro a studenti se po třech desetiletích vrátili zpět do Prahy.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.