Na čimelický zámek se po šlechticích nastěhovali studenti filmařiny. Později se zase odstěhovali
Když se v roce 1802 rozdělili Schwarzenbergové na dvě rodové linie, připadly takzvané sekundogenituře hlavně statky na Písecku. Jedním z nich byly i Čimelice s malebným barokním zámkem z první poloviny 18. století.
Vlastnili jej Bissingenové, po nich Vratislavové z Mitrovic. Schwarzenbergové pak drželi panství a pozdější velkostatek po jedno století do doby, kdy jim byl po druhé světové válce zkonfiskován.
Komunistický režim hledal pro objekt nové využití, které na sebe nenechalo dlouho čekat. Už roku 1952 se na čimelický zámek přestěhovala teprve nedávno založená filmová škola. Přešla sem z pražských Klánovic.
Studenti se učili ateliérové technice, fotografii, promítání, produkci a dalším disciplínám s praktickým výcvikem ve foto a kinodílnách a laboratořích. Škola spolupracovala s Československým státním filmem a za svou dobu nesla trojí pojmenování.
Jako Střední průmyslová škola filmová ukončila roku 1982 v Čimelicích svou působnost nadobro a studenti se po třech desetiletích vrátili zpět do Prahy.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.
Související
-
Jihočeská ves Holečkov vznikla během dvou let a pojmenovali ji podle spisovatele Josefa Holečka
Pod vrchem Lomec na Prachaticku se nachází nenápadná osada Holečkov. Pro svůj historický a urbanistický vývoj představuje zcela mimořádnou lokalitu v rámci celé republiky.
-
Věncová hora získala své jméno omylem, na jejím vrcholu si opat nechal postavit „dům potěšení“
Jedeme-li z Českých Budějovic do Českého Krumlova, naproti Třebonínu se po pravé straně silnice zdvihá kuželovitá hora. Jmenuje se Věncová hora, ale vlastně nedopatřením.
-
Zámek Pluhův Žďár koupil bratr prezidenta Beneše. Pak sídlo zabavili komunisté, teď zas patří rodině
Kdo by to byl řekl, že původně středověké sídlo bude jednou obývat prezidentův bratr. Tvrz a vesnici Žďár vlastnil nejprve vladycký rod Pluhů z Rabštejna už ve 13. století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.