Jihočeská ves Holečkov vznikla během dvou let, obyvatelé ji pojmenovali podle spisovatele Josefa Holečka

16. září 2024

Na Prachaticku, pod vrchem Lomec se známým poutním místem se nachází nenápadná osada Holečkov. Pro svůj historický a urbanistický vývoj představuje zcela mimořádnou lokalitu v rámci celé republiky.

Na jejím místě se totiž ještě před sto lety rozprostírala jen pole patřící Schwarzenbergům a obhospodařovaná ze dvora Rabín. Po provedení pozemkové reformy a rozparcelování půdy si pozemky rozdělili obyvatelé okolních obcí, hlavně Krtel, a postavili si zde rodinné domky. Vyrostly v letech 1923 a 1924 v jedné řadě podél cesty, hospoda a kovárna vznikly trochu stranou.

Zbývalo vyřešit, jak se nová vesnice bude jmenovat. Osloven byl spisovatel Josef Holeček, jestli by svolil s pojmenováním svým jménem. Pocházel ze Stožic u Vodňan a byl znám jako autor oblíbené venkovské prózy z prostředí rodného kraje s názvem Naši.

S návrhem souhlasil a 6. září 1925 se osobně zúčastnil slavnosti, při níž byl vznik osady Holečkov stvrzen.

Lokalitu pak ještě v roce 1934 doplnila kaple svatého Josefa, což mělo opět odkazovat na spisovatele Holečka. Kousek od ní byl vztyčen kámen připomínající provedení pozemkové reformy, které de facto osada vděčí za svůj původ. 

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související