Jihočeská ves Holečkov vznikla během dvou let, obyvatelé ji pojmenovali podle spisovatele Josefa Holečka
Na Prachaticku, pod vrchem Lomec se známým poutním místem se nachází nenápadná osada Holečkov. Pro svůj historický a urbanistický vývoj představuje zcela mimořádnou lokalitu v rámci celé republiky.
Na jejím místě se totiž ještě před sto lety rozprostírala jen pole patřící Schwarzenbergům a obhospodařovaná ze dvora Rabín. Po provedení pozemkové reformy a rozparcelování půdy si pozemky rozdělili obyvatelé okolních obcí, hlavně Krtel, a postavili si zde rodinné domky. Vyrostly v letech 1923 a 1924 v jedné řadě podél cesty, hospoda a kovárna vznikly trochu stranou.
Zbývalo vyřešit, jak se nová vesnice bude jmenovat. Osloven byl spisovatel Josef Holeček, jestli by svolil s pojmenováním svým jménem. Pocházel ze Stožic u Vodňan a byl znám jako autor oblíbené venkovské prózy z prostředí rodného kraje s názvem Naši.
S návrhem souhlasil a 6. září 1925 se osobně zúčastnil slavnosti, při níž byl vznik osady Holečkov stvrzen.
Lokalitu pak ještě v roce 1934 doplnila kaple svatého Josefa, což mělo opět odkazovat na spisovatele Holečka. Kousek od ní byl vztyčen kámen připomínající provedení pozemkové reformy, které de facto osada vděčí za svůj původ.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
Věncová hora získala své jméno omylem, na jejím vrcholu si opat nechal postavit „dům potěšení“
Jedeme-li z Českých Budějovic do Českého Krumlova, naproti Třebonínu se po pravé straně silnice zdvihá kuželovitá hora. Jmenuje se Věncová hora, ale vlastně nedopatřením.
-
Zámek Pluhův Žďár koupil bratr prezidenta Beneše. Pak sídlo zabavili komunisté, teď zas patří rodině
Kdo by to byl řekl, že původně středověké sídlo bude jednou obývat prezidentův bratr. Tvrz a vesnici Žďár vlastnil nejprve vladycký rod Pluhů z Rabštejna už ve 13. století.
-
Aktérem kuriózní nehody na sněhu se stal kníže Schwarzenberg. S manželkou vypadl ze saní
K dopravním nehodám docházelo odjakživa, byť samozřejmě jejich počet s rozvojem automobilismu vzrostl. Jedna kuriózní nehoda se stala v roce 1907 u Nových Hradů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.