Aktérem kuriózní nehody na sněhu u Nových Hradů se stal kníže Schwarzenberg. S manželkou vypadl ze saní
K dopravním nehodám docházelo odjakživa, byť samozřejmě jejich počet s rozvojem automobilismu vzrostl. Jedna kuriózní nehoda se stala v roce 1907 u Nových Hradů. Byla ojedinělá tím, že k ní došlo na sněhu a jejími účastníky byli členové rodu Schwarzenbergů.
Dne 9. prosince 1907 dopoledne se z návštěvy u novohradského pána Karla Buquoye vracel kníže Bedřich Schwarzenberg s manželkou Kristínou. Jeli na saních taženými koňmi a cílem bylo nádraží, kde měli přestoupit do pohodlnějšího vlaku.
Na cestě pod Zámeckým vrchem proti nim vyjel povoz, jehož vozka však neseděl na voze, ale šel po svých několik kroků za ním, takže povoz neměl plně pod kontrolou. Kočí knížecích saní Jiří Smrčka začal pro jistotu brzdit, ale po zasněžené a promrzlé cestě saně sklouzly do závěje. Následně do nich protijedoucí povoz naboural, rozbil ojí svítilnu a saně převrátil.
Knížecí pár společně s kočím byli odmrštěni a ze saní vypadli. Nejrychleji se vzpamatoval sluha Šimánek, který rychle vstal a splašené koně uklidnil. Všichni účastníci nehody tak vyvázli bez zranění. Viník, který se jmenoval Vrzal, byl podle tehdejších zákonů potrestán přísným pokáráním.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
V zámeckém parku na Hluboké začali Schwarzenbergové jako první v Čechách pěstovat „železné dřevo“
Dřevo se hodí na ledacos. Měkkým se dobře topí, tvrdší je vhodné na nábytek. V jižních Čechách se však pěstovala od 19. století také alternativa takzvaného železného dřeva.
-
Pohřbili v Písku vampýra? Uložení ostatků muže v kostele ukazuje, že se místní obávali jeho návratu
Hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice v Písku je znamenitou pozdně gotickou stavbou s některými renesančními prvky. Na počátku roku 1980 tu byl objeven kostrový hrob.
-
Z drobného úředníčka až na pozici osobního rádce Petra Voka se vyšplhal Martin Grejnar
Jižně od Netolic můžeme při hlavní silnici narazit na renesanční statek Grejnarov, který jménem a dobou vzniku upomíná na významný rod. Grejnarové byli bohatí sladovníci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka