Pokus o vyloupení vacovské kampeličky zhatil řezník Kouba. Zloděje vyplašil jeho automobil
Spořitelní a záložní spolky neboli kampeličky bývaly v první polovině 20. století malá úvěrní družstva, která lidem na venkově umožňovala nejjednodušší peněžní transakce, především ukládání a půjčování peněz. Proto vždy mívaly v příruční pokladně určitou hotovost, která čas od času mohla lákat zloděje.
K jednomu takovému pokusu o vloupání došlo například 25. června 1931 asi dvě hodiny po půlnoci v šumavském Vacově. Neznámí lupiči se pokusili po žebříku dostat do kanceláře kampeličky v prvním patře domu.
Jeden z nich vylezl nahoru a chtěl rozbít okenní tabulku. V tom se ale ozval zvuk automobilu. To vacovský řezník František Kouba právě mířil s čerstvě naloženým masem do Prahy. Zloději se vylekali a utekli.
Když Kouba spatřil u okna postavený žebřík, který tam lumpové ve spěchu ponechali, zalarmoval lidi v obci a četníky. Vacovská kampelička následně věnovala řezníku Koubovi menší odměnu, protože jen díky němu nepřišla o zhruba 30 tisíc korun, které měla tehdy v pokladně uložené.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
Anglický žokej Buckingham, trojnásobný vítěz Velké pardubické, zemřel při nehodě na jihu Čech
Nahlédneme-li do listiny vítězů proslulé Velké pardubické, zjistíme, že v letech 1899, 1900 a 1904 tyto dostihy vyhrál Thomas Buckenham. Uváděné příjmení je však zkomolené.
-
Údajné paranormální jevy v českobudějovické Plachého ulici vzbudily v roce 1921 velkou pozornost
Na podzim roku 1921 se do jednoho bytu v Plachého ulici v Českých Budějovicích nastěhoval fiakrista Ernest s rodinou. Byt měl nechvalnou pověst, protože v něm prý strašilo.
-
Lidé v minulosti chytali vlky do pastí. Dvě vlčí jámy dodnes zůstaly na Šumavě, vede k nim stezka
Na více místech jižních Čech se setkáme s názvem Vlčí jáma nebo Vlčí jámy. Většinou jde o nějaký velký les. Názvy pocházejí ze starší doby před vyhubením vlků v kraji.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.