Anglický žokej Buckingham, trojnásobný vítěz Velké pardubické, zemřel při nehodě na jihu Čech
Nahlédneme-li do listiny vítězů proslulé Velké pardubické, zjistíme, že v letech 1899, 1900 a 1904 tyto dostihy vyhrál Thomas Buckenham. Uváděné příjmení je však poněkud zkomolené, protože tento anglický žokej se ve skutečnosti jmenoval Buckingham.
Svou stopu zanechal také na jihu Čech. Od roku 1908 byl zaměstnán u Schwarzenbergů jako podkoní neboli štolba. Náplní jeho práce byla nejen péče o koně, ale také údržba postrojů, dále měl dohlížet na čistotu stájí nebo na hospodárné nakládání s krmivem a podestýlkou. Působil nejprve v Protivíně a následně v Hluboké nad Vltavou.
Jeden červnový podvečer roku 1915 jej řidič vezl s dalšími dvěma lidmi knížecím automobilem do Třeboně. Mezi Štěpánovicemi a dvorem Vranín však vozu praskla pravá přední pneumatika, narazil do stromu a pak ještě do sloupu telegrafního vedení.
Buckingham jako jediný ze čtyřčlenné posádky nehodu nepřežil a byl na místě mrtvý. Doma po něm zůstala manželka a čtyři děti, přičemž nejmladšímu synovi byly teprve dva roky.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
Aktérem kuriózní nehody na sněhu se stal kníže Schwarzenberg. S manželkou vypadl ze saní
K dopravním nehodám docházelo odjakživa, byť samozřejmě jejich počet s rozvojem automobilismu vzrostl. Jedna kuriózní nehoda se stala v roce 1907 u Nových Hradů.
-
Lidé v minulosti chytali vlky do pastí. Dvě vlčí jámy dodnes zůstaly na Šumavě, vede k nim stezka
Na více místech jižních Čech se setkáme s názvem Vlčí jáma nebo Vlčí jámy. Většinou jde o nějaký velký les. Názvy pocházejí ze starší doby před vyhubením vlků v kraji.
-
Při pádu rozestavěného obchodního domu v Praze zemřelo 46 dělníků. 17 z nich bylo z okolí Kaplice
Dne 9. října 1928 došlo v Praze k tragické události, která bývá považována za jednu z největších stavebních katastrof novodobé české historie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.