Babouci i Elektrické šle. 85 hudebních souborů z Českobudějovicka dostalo v roce 1972 povolení vystupovat
Hudební vystoupení a činnost muzikantů bývala počátkem 70. let 20. století podrobena stále přísnější kontrole, schvalování a evidenci, i když šlo o hraní na zábavách nebo na pohřbech. Nahlédněme do úředního seznamu povolených hudebních souborů okresu České Budějovice z ledna 1972.
Obsahuje celkem 85 položek, mezi nimiž jsou taneční kapely jako Metroklub, Stavař, Kohinorka, Samsonka, motorácký Standart a Mikro-klub, elektrárenský Akcent, hlubocký Akvarel, ledenické Tempo, borovanský Club Calofrig, mydlovarský Svatopluk a týnská Melodie.
Z tradičních dechovek tu najdeme Budvarku, Jihočešku, Škoda-klub, Rozvařilku, Říhalku, Estadru, Doudlebáky, Kubatovu dechovku, bečickou Blaťačku, jankovskou Skalačku, Novohradskou dechovku, štěpánovickou Sněhurku, týnskou Vltavanku a samozřejmě Babouky.
Lidovou muziku směly provozovat soubory Štítkař, baráčnická Lidovka ze Suchého Vrbného, Náladička a Venkovanka z Týna, Dubenka, OB-Kvintet z Kamenného Újezda anebo hudba ledenických nábytkářů.
Big-beatových kapel bylo na okrese registrováno jedenáct, některé dokonce ještě s anglickými názvy jako Every Day People, The Names, Laofers a The Melody Rain, jinak ale Celestýni, Diamanty, Hříšníci, Kamarádi, Jižní vítr a Elektrické šle.
Každá veřejná produkce musela být včas hlášena národnímu výboru a přiložen soupis hraných skladeb.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.
Související
-
První jihočeskou pilotkou byla dcera mlynáře z Levína u Lišova. Její úspěšnou kariéru ukončila válka
Jmenovala se Marie Doubková a pocházela ze starobylého mlynářského rodu. Vyrostla z ní moderní žena, milovala sport, tanec, automobily a cigarety.
-
Ve Frymburku zakázali kouření na veřejnosti už v roce 1841. Kdo byl dopaden s dýmkou, přišel o ni
První známý zákaz kouření na veřejných místech na světě vydal papež Urban VII. v roce 1590. Tehdy hrozilo každému, kdo užije tabáku v krytém přístřešku, vyloučení z církve.
-
Ulicemi Třeboně se v roce 1934 procházela Lochnesská příšera. Zkrotili ji pivovarští chasníci
K roku 1379 se váží počátky pivovaru v Třeboni, který stál původně u náměstí a teprve později získal současné místo pod hrází Světa. A že v něm bylo veselo a byl světový!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.