Zámek Pluhův Žďár koupil bratr prezidenta Beneše. Pak sídlo zabavili komunisté, teď zase patří rodině
Kdo by to byl řekl, že původně středověké sídlo bude jednou obývat prezidentův bratr. Tvrz a vesnici Žďár vlastnil nejprve vladycký rod Pluhů z Rabštejna už ve 13. století a podle něj se na Jindřichohradecku jmenuje i celá vesnice. Pluhův Žďár.
Z něj se postupně stal statek s renesanční tvrzí, který za třicetileté války získal ambiciózní Jan z Eckersdorfu. Tento budoucí hejtman třeboňského panství se slezskými rodovými kořeny nechal roku 1637 tvrz přestavět na malebný zámeček se čtyřmi křídly a dvorem.
V témže století však začalo v souvislosti s držbou Pluhova Žďáru několikeré střídání známých šlechtických rodů, na jehož konci byli Paarové.
Po vzniku republiky pak spojil československý stát žďárské zboží s kardašořečickým velkostatkem, aby jej při pozemkové reformě koupil roku 1928 Bedřich Beneš. Zámeckým pánem se tak stal bratr budoucího prezidenta Edvarda Beneše.
Bedřichově rodině tento majetek zkonfiskovali komunisté, ale roku 1992 jí byl navrácen. Od té doby sídlo opravuje.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.
Související
-
Aktérem kuriózní nehody na sněhu se stal kníže Schwarzenberg. S manželkou vypadl ze saní
K dopravním nehodám docházelo odjakživa, byť samozřejmě jejich počet s rozvojem automobilismu vzrostl. Jedna kuriózní nehoda se stala v roce 1907 u Nových Hradů.
-
Po odsvěcení se českobudějovický kostel svaté Rodiny na čtyři desítky let proměnil v depozitář
Poněkud netypicky vyhlíží kostel svaté Rodiny na českobudějovickém Senovážném náměstí. Jeho dokončení sahá k roku 1888 a je spjato s řeholním řádem benediktinských sester.
-
Britský diplomat na jihu Čech rybařil a lovil, těsně před podpisem Mnichovské dohody zemi opustil
Anglický lord Walter Runciman vedl v roce 1938 diplomatickou misi Velké Británie do Československa. Měl zprostředkovat jednání o územních nárocích sudetských Němců.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.