Po odsvěcení se českobudějovický kostel svaté Rodiny na čtyři desítky let proměnil v depozitář

Poněkud netypicky vyhlíží kostel svaté Rodiny na českobudějovickém Senovážném náměstí. Jeho dokončení sahá k roku 1888 a je spjato s řeholním řádem benediktinských sester.

Ne zrovna obvyklý vzhled je dílem belgického benediktinského mnicha a architekta Felixe Maria Ghislain de Bethune, který je autorem i dalších církevních staveb. Třeba na pražském Smíchově postavil kostel Nejsvětějšího Srdce Páně a svatogabrielský klášter.

Budějovický kostel prodělal poněkud pohnutou historii, která začala jeho odsvěcením. Na konci 60. let 20. století byla do interiéru vestavěna dvoupatrová ocelová konstrukce a z její horní části probourána ulička přímo do kůru.

A proč? Kostel sloužil od roku 1969 jako depozitář třeboňského archivu. Spolu s knihovnou pojmul fondy schwarzenberských velkostatků ze severu Čech, které v něm zůstaly až do roku 2010.

Nepřímo však zůstal v kontaktu s lidmi i v období socialismu. Díky mechanickému betlému, vystavovanému v katedrále, který se do kostela vrátil relativně nedávno.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.