Tvrz Žumberk byla sídlem vladyků, užívala se i jako hospodářská budova. Dnes je tu expozice muzea
Žumberská tvrz na Trhovosvinensku je zajímavá od svého vzniku až po současnost. Sídlo vladyků, kteří měli ve svém přídomku „ze Žumberka“, bylo založeno patrně už v polovině 13. století. Za Pouzarů z Michnic získalo renesanční podobu, užíval ho vyšebrodský klášter i samotní Rožmberkové.
Do opevnění byla zahrnuta celá vesnice i s poplužním dvorem. Podobu z této doby si však udrželo jen částečně, protože v 19. století doznalo dalších stavebních úprav.
Buquoyové, kteří tvrz získali za třicetileté války, ji totiž využívali hlavně jako hospodářskou budovu. Chátrala, a tak část hradeb i její západní části zanikla.
Zatím nerozsáhlejší adaptace se dočkala po roce 1969, kdy byla po pěti letech zpřístupněna široké veřejnosti. Do interiéru pak instalovalo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích neobvyklou expozici, v níž je bohatě zastoupen lidový malovaný nábytek z významných národopisných oblastí jižních Čech. Tu vhodně doplňují předměty a informace o řemeslnících z Novohradska.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.
Související
-
Putimská brána je stále známá díky písničce, už ale nestojí. Zbořili ji v první polovině 19. století
Víte, kde stála lidovou písní proslavená Putimská brána? V Písku, na rohu dnešních ulic Bakaláře a Fráni Šrámka. Jako jedna ze tří bran tvořila součást městského opevnění.
-
Nevlastní bratři z rodu Berchtoldů, kteří se narodili ve Stráži nad Nežárkou, ve své době vyčnívali
Zámek ve Stráži nad Nežárkou si spojujeme s operní pěvkyní Emou Destinnovou, která ho vlastnila v letech 1914 až 1930. Ale ve druhé polovině 18. století patřil Berchtoldům.
-
Unikátní hřbitov s alejí kapliček a verši na hrobech je v Albrechticích nad Vltavou
Jednou z nejvýznamnějších jihočeských románských památek je hřbitovní kostel v Albrechticích nad Vltavou na Písecku. Kolem se rozkládá malý hřbitůvek, který nemá obdoby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka