Nevlastní bratři z rodu Berchtoldů, kteří se narodili ve Stráži nad Nežárkou, ve své době vyčnívali
Zámek ve Stráži nad Nežárkou si spojujeme s operní pěvkyní Emou Destinnovou, která ho vlastnila v letech 1914 až 1930. Ale ve druhé polovině 18. století patřil krátce Berchtoldům z Uherčic a ve Stráži se narodily dvě nejvýraznější osobnosti tohoto rodu.
Šlo o Leopolda Berchtolda a jeho nevlastního bratra Bedřicha Všemíra, kteří ve své době svými aktivitami výrazně vyčnívali nad ostatními českými šlechtici.
Oba dva hodně cestovali po světě, věnovali se lékařství, přírodovědě či sociální péči. Zasloužili se o zřízení nemocnice pro chudé na zámku v Buchlovicích, který byl hlavním moravským sídlem rodu.
Jejich rozsáhlé botanické a cestovatelské sbírky se staly základem muzea na sousedním hradě Buchlov. Leopold se věnoval očkování dětí proti neštovicím, péči o sirotky, bezpečnosti práce nebo vzdělávání venkovanů. Zemřel ve svých 50 letech poté, co se při návštěvě lazaretu nakazil tyfem.
Mladší Bedřich stál u vzniku Národního muzea a financoval vydávání vlasteneckých knih. Dožil se úctyhodného věku 94 let a jako lidumila jej připomíná pamětní deska v Tučapech u Soběslavi, které Berchtoldům také nějakou dobu patřily. Jinak jejich hlavním sídlem na jihu Čech byl Neznašov.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
Josef Hessoun, rodák z jihočeské vesnice Vrcovice, se na žádost krajanů stal farářem v St. Louis
Zdánlivě dva odlišné světy spojuje osoba faráře Josefa Hessouna, který se stal ve druhé polovině 19. století významným organizátorem života českých katolíků v USA.
-
Unikátní hřbitov s alejí kapliček a verši na hrobech je v Albrechticích nad Vltavou
Jednou z nejvýznamnějších jihočeských románských památek je hřbitovní kostel v Albrechticích nad Vltavou na Písecku. Kolem se rozkládá malý hřbitůvek, který nemá obdoby.
-
Pohřbili v Písku vampýra? Uložení ostatků muže v kostele ukazuje, že se místní obávali jeho návratu
Hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice v Písku je znamenitou pozdně gotickou stavbou s některými renesančními prvky. Na počátku roku 1980 tu byl objeven kostrový hrob.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.