Týden po bitvě u Hradce Králové vypukla v Českých Budějovicích velká panika. Byla však zcela zbytečná
Bitva u Hradce Králové, která se odehrála 3. července 1866, patří k největším bitvám svedeným na našem území. Rozhodující střet prusko-rakouské války se sice odehrál daleko od jihočeského regionu, ovšem „zaručené“ zprávy, které o něm záhy kolovaly, měly vliv i na život zdejších obyvatel.
Týden po bitvě se v krajském městě začaly šířit zvěsti, že vítězná pruská armáda táhne na České Budějovice. Prý už je dokonce ve Vlašimi a má zálusk na místní vojenské zásoby.
To ve městě vyvolalo všeobecný zmatek. Lidé začali na povozech houfně opouštět své příbytky ve snaze zachránit si život a majetek. Vše vyvrcholilo v okamžiku, kdy někdo vykřikl, že Prusové jsou již před městem. Tu se někteří v záchvatu paniky rozhodli běžet nepříteli vstříc, jiní spěšně utíkali a šířili tuto zprávu dále po okolních vesnicích.
Celé toto pozdvižení bylo však zbytečné, protože pruská armáda do Českých Budějovic nikdy nedorazila. Jednalo se pouze o zkreslenou informaci, kterou kdosi vyvolal buď nevědomky, nebo záměrně.
A tak obyvatelé jednoho domu na Vídeňském předměstí, kteří narychlo zazdili své jmění ve chlévě, museli v noci bránit skrýš nikoli před pruskými vojáky, ale místními zlodějíčky.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
Pouliční elektrické lampy zářily už v roce 1887 v Jindřichově Hradci a Písku díky Křižíkovi
František Křižík se narodil na Klatovsku do obuvnické rodiny. Sám ale u verpánku nezůstal. Život ho svedl k technice. Působil na mnoha místech, která doslova rozzářil.
-
Při pádu rozestavěného obchodního domu v Praze zemřelo 46 dělníků. 17 z nich bylo z okolí Kaplice
Dne 9. října 1928 došlo v Praze k tragické události, která bývá považována za jednu z největších stavebních katastrof novodobé české historie.
-
Při masakru v boršovském kostele zemřelo asi padesát lidí. Během mše vraždili uherští žoldáci
Třicetiletá válka zasáhla v 17. století postupně celou Evropu a byla spojena s náboženskými, politickými a dynastickými boji. Také na jihu Čech došlo k tragickým událostem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.