Při masakru v boršovském kostele v roce 1620 zemřelo asi padesát lidí. Během mše vraždili uherští žoldáci
Třicetiletá válka zasáhla v 17. století postupně celou Evropu a byla spojena s náboženskými, politickými a dynastickými boji. Začala v roce 1618 v Praze tím, že byli z oken Pražského hradu vyhozeni královští místodržící Slavata z Chlumu a Košumberka a Jaroslav Bořita z Martinic, spolu se sekretářem Filipem Fabriciem.
I když dříve jmenovaní přežili pád bez větší úhony, tato událost byla klíčovým momentem, který vedl k rozpoutání války mezi protestantskými a katolickými státy v Evropě. Také na jihu Čech se v této době odehrála řada vojenských operací a tragických událostí.
K veliké tragédii došlo v Boršově nad Vltavou na Českobudějovicku v roce 1620. Tehdy regionem procházel oddíl uherských žoldáků pod velením Nikolause z Eckersteinu.
Dne 18. června toho roku vtrhli Uhři do kostela sv. Jakuba Většího a pobili věřící přítomné právě probíhající mši i s místním farářem. Počet obětí se uvádí kolem padesáti. Kostel pak vyplenili a celou vesnici zapálili.
S odstupem času o tomto hrůzném činu informoval historik Pavel Skála ze Zhoře, jenž jako český protestant musel emigrovat do Saska.
Zajímavé je, že obyvatelé Boršova si masakr stále připomínají. V roce 2020 se dokonce místo tiché připomínky konala i soutěž ve střelbě vzduchovkou.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.
Související
-
Ruští vojáci za napoleonských válek předváděli na jihu Čech své hry a tance. Došlo ale i k neštěstí
Během napoleonských válek se ruské vojsko přesouvalo na bojiště v severní Itálii. Jako spojenci rakouského státu byli vojáci ubytováni několik měsíců v Jindřichově Hradci.
-
V Dunajicích je nouze, zabili tam Francouze. Text zlidovělé písničky popisuje skutečnou událost
Nešťastná událost se odehrála v průběhu napoleonských válek na Jindřichohradecku. V lednu 1806 se do Dunajovic doslova doplazil zubožený francouzský voják.
-
Misionář pověřený rekatolizací podezřelých osob neváhal prohledat dům a ženu dohnal k slzám
V malé obci Předčice v těsném sousedství Týna nad Vltavou na Českobudějovicku žila v 17. století v době rekatolizace nábožensky pevná žena jménem Zuzana Pavlovková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.