V Dunajicích je nouze, zabili tam Francouze. Text zlidovělé písničky popisuje skutečnou událost
Nešťastná událost, o které se zpívá ve zlidovělé písni začínající slovy „V Dunajicích je nouze, zabili tam Francouze“, se odehrála v průběhu napoleonských válek na Jindřichohradecku. V lednu 1806 se do Dunajovic ze směru od Lomnice nad Lužnicí doslova doplazil zubožený francouzský voják. Naříkal a prosil, aby ho dopravili do Lišova, kam odtáhl jeho regiment.
Jeden z místních sedláků proto naložil nemocného Francouze na vůz, vzal si od něho jeden zlatý a vezl jej do Lišova. U lesa dohonili vůz tři předem domluvení bandité z Dunajovic. Stáhli nebohého vojáka z vozu, oloupili ho a utloukli. Jeden z nich jej dokonce probodl jeho vlastním bajonetem.
I když se na ukrutný čin brzy přišlo a byl nahlášen místním rychtářem vrchnostenskému úřadu v Třeboni, zlosynům se nakonec nic nestalo. Voják byl totiž příslušníkem tehdy nepřátelského vojska, a proto soud pachatele nepotrestal.
Nicméně tělo nebohého muže bylo alespoň pochováno na slověnický hřbitov. Kdo byl nešťastný mladý Francouz, zůstalo neobjasněno.
Lup, kvůli kterému nebohý mladík přišel o život, byl však menší, než vrazi doufali. Skládal se z rezervní zásoby prádla, šatů a bot, několika krejcarů a velkých stříbrných hodinek. Text písničky, v níž se zpívá, že nebohý ten mládenec neměl nic než růženec, se tak poněkud liší od skutečnosti.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.
Související
-
Ruští vojáci za napoleonských válek předváděli na jihu Čech své hry a tance. Došlo ale i k neštěstí
Během napoleonských válek se ruské vojsko přesouvalo na bojiště v severní Itálii. Jako spojenci rakouského státu byli vojáci ubytováni několik měsíců v Jindřichově Hradci.
-
Po bitvě u Slavkova francouzští vojáci obsadili část jižních Čech. A žádali to nejlepší jídlo a pití
Po bitvě u Slavkova v roce 1805 a sjednaném příměří obdržela francouzská vojska právo obsadit všechna místa na jihu Čech, která ležela východně od spojnice Tábor – Linec.
-
Pohřbili v Písku vampýra? Uložení ostatků muže v kostele ukazuje, že se místní obávali jeho návratu
Hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice v Písku je znamenitou pozdně gotickou stavbou s některými renesančními prvky. Na počátku roku 1980 tu byl objeven kostrový hrob.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka