Po bitvě u Slavkova francouzští vojáci obsadili část jižních Čech. A vyžadovali to nejlepší jídlo a pití
Po bitvě u Slavkova v roce 1805 a sjednaném příměří obdržela francouzská vojska právo obsadit všechna místa na jihu Čech, která ležela východně od spojnice Tábor – Linec. Vojáci potřebovali zásoby a ubytování, což vedlo k rekvizicím potravin a dalších zdrojů a také k napětí a konfliktům.
Zachovaly se kronikářské zprávy o chování francouzských vojáků v obci Malonty na tehdejším panství Nové Hrady. Podle výkazu prošlo během prosince 1805 a ledna 1806 touto obcí přes dva tisíce francouzských vojáků a důstojníků. Ke své přepravě využívali i tažná zvířata a vozy sedláků.
Francouzi měli náročné požadavky, a to především co se týkalo stravy. Během svého pobytu si i prostí vojáci dělali nárok na bílý chléb či housky z pšeničné mouky a k jídlu chtěli dvojí maso. K pití požadovali pivo, víno, pálenku a dokonce i kávu.
Ve vesnicích, kde vojsko neobdrželo vše podle svých požadavků, tropili vojáci výtržnosti. Nádoby, skříně a truhlice musely býti před nimi otvírány a vojáci si brali z nich to, čeho se jim zachtělo – maso, tuk, plátno nebo len.
Obecně vzato k nám však přinesly napoleonské války, nejen utrpení a zkázu, ale i nové myšlenky, především o svobodě a francouzské revoluci, které ovlivnily budoucí vývoj českých zemí.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.
Související
-
Tvrz Žumberk byla sídlem vladyků, užívala se i jako hospodářská budova. Dnes je tu expozice muzea
Žumberská tvrz na Trhovosvinensku je zajímavá od svého vzniku až po současnost. Sídlo vladyků, kteří měli v přídomku „ze Žumberka“, bylo založeno už v polovině 13. století.
-
Dva králové udělili Trhovým Svinům důležité výsady, oba mají sochu na štítu zdejší radnice
Trhové Sviny a okolní region bývaly vyhlášené kamenickou tradicí. Asi nikoli náhodou odtud pocházel i známý budějovický sochař Dietrich, tvůrce Samsonovy kašny.
-
Na místě zvaném „Na Táborských“ lapkové zavraždili nejméně dva kupce, dalšího připravili o ruce
Při cestě z Bavorova do Prachatic lze u odbočky na Blanici narazit na pietní místo tvořené litinovým křížem a dvěma středověkými kameny s dnes již nečitelnými nápisy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.