Dva králové udělili Trhovým Svinům důležité výsady, oba mají sochu na štítu zdejší radnice
Trhové Sviny a okolní region bývaly vyhlášené kamenickou tradicí. Asi nikoli náhodou odtud pocházel i známý budějovický sochař Dietrich, tvůrce Samsonovy kašny. Na trhovosvinenském náměstí stojí za to se rozhlédnout, protože tu najdeme zajímavá umělecká díla.
Barokní sochu svatého Jana Nepomuckého a svaté Barbory, pravděpodobně právě od Josefa Dietricha, a přesně o dvě stě let mladší pomník obětem první světové války od známého sochaře Jana Vítězslava Duška z Tábora.
Ne každý si všimne dvou kamenných soch, které stojí po stranách širokého štítu svinenské radnice. Jsou to muži ve zbroji, a protože to není na první pohled znát, prozradíme, že jde o dva české krále, kteří Trhovým Svinům udělili důležité výsady.
Vlevo Jiří z Poděbrad, jenž dal Svinenským právo dovážet vozy se solí, vpravo Vladislav Jagellonský, od něhož městečko získalo právo na konání výročních trhů a výlučnost na vaření piva v okruhu jedné míle. Sochy vytvořil místní kameník a řezbář Jan Kadlec roku 1869, když mu bylo 27 let.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.
Související
-
Hamry, tedy kovárny na vodní pohon, vznikaly v Čechách od 14. století. Daly jméno řadě míst
Od pradávna využívali lidé hnací sílu vodního živlu. Voda poháněla mlýnská kola, ale hojně se jí využívalo také v hamrech. Hamernictví má u nás tradici již od 14. století.
-
Každý obchod handlířů z Trhových Svinů, kteří skupovali dobytek, se musel zapít v hospodě
V městečku Trhové Sviny na Českobudějovicku působilo před druhou světovou válkou až 59 úředně oprávněných handlířů. Obcházeli vesnice a skupovali hovězí a vepřový dobytek.
-
Připomínku statku Jana Žižky v Čeřejově nacisté odstranili. Po válce bylo dílo nalezeno v Německu
Obec Čeřejov leží na kopci necelé čtyři kilometry od Trhových Svinů. Vesnice se do historie zapsala především tím, že odtud pocházela manželka Jana Žižky z Trocnova.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.