Dva králové udělili Trhovým Svinům důležité výsady, oba mají sochu na štítu zdejší radnice
Trhové Sviny a okolní region bývaly vyhlášené kamenickou tradicí. Asi nikoli náhodou odtud pocházel i známý budějovický sochař Dietrich, tvůrce Samsonovy kašny. Na trhovosvinenském náměstí stojí za to se rozhlédnout, protože tu najdeme zajímavá umělecká díla.
Barokní sochu svatého Jana Nepomuckého a svaté Barbory, pravděpodobně právě od Josefa Dietricha, a přesně o dvě stě let mladší pomník obětem první světové války od známého sochaře Jana Vítězslava Duška z Tábora.
Ne každý si všimne dvou kamenných soch, které stojí po stranách širokého štítu svinenské radnice. Jsou to muži ve zbroji, a protože to není na první pohled znát, prozradíme, že jde o dva české krále, kteří Trhovým Svinům udělili důležité výsady.
Vlevo Jiří z Poděbrad, jenž dal Svinenským právo dovážet vozy se solí, vpravo Vladislav Jagellonský, od něhož městečko získalo právo na konání výročních trhů a výlučnost na vaření piva v okruhu jedné míle. Sochy vytvořil místní kameník a řezbář Jan Kadlec roku 1869, když mu bylo 27 let.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.