Nejstarší česky psanou královskou listinou je smlouva, kterou roku 1394 podepsal Václav IV. v Písku
Počátky královského hradu v Písku spadají do první poloviny 13. století. Mezi rezidencemi českých králů měl ve středověku obrovský význam. Svědčí o tom mimo jiné pravidelné návštěvy našich nejpřednějších panovníků.
Kolemjdoucím tuto dávnou minulost připomíná ojedinělá pamětní deska, kterou lze spatřit z promenády mezi hradem a řekou Otavou pod okny Rytířského sálu, nejreprezentativnější části hradu.
Na omítanou hradbu s cimbuřím nad menší ze země vystupující skalku byla vsazena v roce 2013, kdy si Písek připomínal 770 let od první písemné zmínky. Mramorová deska nese souběžný text v latině a v češtině a připomíná pobyty hned pěti českých králů v hradních komnatách. Byli to Václav I. a Přemysl Otakar II. z rodu Přemyslovců, kteří hrad založili, a Lucemburkové Jan, Karel IV. a Václav IV.
Posledně jmenovaný uzavřel v Písku 25. srpna 1394 smlouvu o řešení sporu s moravským markrabětem. Úmluva je nejstarší česky psanou královskou listinou.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.