Zrušení poddanství připomíná památník u Vrcovic na Písecku. Postavili ho na louce, ale dnes už je v lese

25. březen 2024

Zrušení poddanství a roboty v roce 1848 znamenalo definitivní zánik středověkého feudálního systému. Rozsáhlé správní reformy, které následovaly, se dotkly také samosprávy jednotlivých vesnic, z nichž se staly obce s volenými obecními představenými.

Na Písecku tak vznikla obec Vrcovice, která v sobě sdružovala někdejší vsi Vrcovice, Vojníkov a Držov. Obyvatelé této obce se v roce 1908 rozhodli, že u příležitosti šedesátiletého výročí zrušení poddanství nechají zbudovat památník.

S výběrem místa příliš neváhali a zvolili louku Lipici jižně od Vrcovic, kde se již v roce 1898 konala pompézní slavnost hospodářských spolků z okolí připomínající padesát let od této události. Památník zhotovil písecký kamenický mistr Josef Zobal a jeho osazení se zúčastnilo velké procesí místních lidí. Řada z nich dorazila takzvaně zakopat robotu v tradičních krojích.

Památník u silnice z Vrcovic do Písku stojí dodnes, schovává se však ve stínu stromů, neboť původní louku postupem času nahradil les.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.