Zrušení poddanství připomíná památník u Vrcovic na Písecku. Postavili ho na louce, ale dnes už je v lese
Zrušení poddanství a roboty v roce 1848 znamenalo definitivní zánik středověkého feudálního systému. Rozsáhlé správní reformy, které následovaly, se dotkly také samosprávy jednotlivých vesnic, z nichž se staly obce s volenými obecními představenými.
Na Písecku tak vznikla obec Vrcovice, která v sobě sdružovala někdejší vsi Vrcovice, Vojníkov a Držov. Obyvatelé této obce se v roce 1908 rozhodli, že u příležitosti šedesátiletého výročí zrušení poddanství nechají zbudovat památník.
S výběrem místa příliš neváhali a zvolili louku Lipici jižně od Vrcovic, kde se již v roce 1898 konala pompézní slavnost hospodářských spolků z okolí připomínající padesát let od této události. Památník zhotovil písecký kamenický mistr Josef Zobal a jeho osazení se zúčastnilo velké procesí místních lidí. Řada z nich dorazila takzvaně zakopat robotu v tradičních krojích.
Památník u silnice z Vrcovic do Písku stojí dodnes, schovává se však ve stínu stromů, neboť původní louku postupem času nahradil les.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.