Zrušení poddanství připomíná památník u Vrcovic na Písecku. Postavili ho na louce, ale dnes už je v lese
Zrušení poddanství a roboty v roce 1848 znamenalo definitivní zánik středověkého feudálního systému. Rozsáhlé správní reformy, které následovaly, se dotkly také samosprávy jednotlivých vesnic, z nichž se staly obce s volenými obecními představenými.
Na Písecku tak vznikla obec Vrcovice, která v sobě sdružovala někdejší vsi Vrcovice, Vojníkov a Držov. Obyvatelé této obce se v roce 1908 rozhodli, že u příležitosti šedesátiletého výročí zrušení poddanství nechají zbudovat památník.
S výběrem místa příliš neváhali a zvolili louku Lipici jižně od Vrcovic, kde se již v roce 1898 konala pompézní slavnost hospodářských spolků z okolí připomínající padesát let od této události. Památník zhotovil písecký kamenický mistr Josef Zobal a jeho osazení se zúčastnilo velké procesí místních lidí. Řada z nich dorazila takzvaně zakopat robotu v tradičních krojích.
Památník u silnice z Vrcovic do Písku stojí dodnes, schovává se však ve stínu stromů, neboť původní louku postupem času nahradil les.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
Karel IV., otec vlasti. Jako první použil lichotivé označení učenec z jihu Čech, a to na pohřbu
Císař a král Karel IV. je po několik generací nazýván otcem vlasti. Poprvé se tohoto lichotivého označení dostalo Karlovi na jeho vlastním pohřbu v roce 1378.
-
Pokus nahradit koněspřežku volospřežkou nevyšel. Voli byli málo učenliví, pomalí a nemotorní
Jihočeši jsou právem hrdí na první kontinentální železnici, která v 19. století spojila Budějovice s Lincem. Zřízení koněspřežky urychlilo a zlevnilo přepravu zboží a osob.
-
Les u Třeboně byl důvodem ostré hádky mezi lesmistrem a proboštem, ta vyvrcholila pokusem o vraždu
Vztah mezi řeholníky z augustiniánského kláštera v Třeboni a zámeckými úředníky Jana Adolfa ze Schwarzenbergu měl ve druhé polovině 17. století k dokonalosti daleko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka