Petr Vok prodal Rudolfu II. Český Krumlov i okolní vesnice, ale archiv si nechal odvézt do Třeboně

27. březen 2024

Ve víru historických událostí měl Petr Vok z Rožmberka podle smlouvy ze září 1600 prodat a postoupit své sídelní panství českokrumlovské císaři a králi Rudolfu II. K předání došlo o rok později.

Panství však neznamenalo jen hrad, město, vesnice a jejich pozemky. Byl to také archiv. Petr Vok se zavčasu rozhodl pro jeho přestěhování na své nové sídlo do Třeboně.

Přípravou a provedením této odvážné akce byl pověřen známý archivář a knihovník Václav Březan. Stěhování se přitom netýkalo všech písemností, třeba takové urbáře měly zůstat na místě pro potřebu vrchnostenského správního aparátu.

Listiny, listy i knihy určené k odvozu naskládal Březan do soudků a 23 truhlic, vystlal je papírem a slámou, vyčkal na přízeň počasí a v zimě, na přelomu let 1601 a 1602, nechal převézt.

Archiv byl umístěn nejprve do přízemí severního křídla třeboňského zámku u dnešní Lipovky a asi o půl století později pod známou Dlouhou chodbu. Tam je v rámci později přemanipulovaných archivních fondů uložen až dodnes.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.