Hrad Fuglhaus u Lomnice nad Lužnicí dlouho nezůstal, existoval jen asi čtyřicet let

Fuglhaus byl jeden z málo známých jihočeských hradů, který navíc existoval poměrně krátce. Nechal ho pravděpodobně někdy po roce 1395 postavit Oldřich z Ústí východně od Lomnice nad Lužnicí.

Nejbližší vesnicí byla Klec a právě podle ní dostal hrad své jméno, ovšem v německé podobě Klec = Vogelhaus, Fuglhaus. Stejně se jmenoval i rybník, na jehož břehu hrad stával. Dnes najdeme rybník na mapách zase s názvem Klec.

Na konci husitských válek hrad vlastnili Jan z Ústí a Václav ze Stráže, doposud stojící na táborské straně. Tomu učinil přítrž přední katolický pán Oldřich z Rožmberka. Krátce poté, co ovládl Lomnici, dobyl v roce 1436 také hrad Fuglhaus, zajal Jana z Ústí, pobral koně a dobytek a sídlo vypálil.

Z nevelkého hradu proto najdeme dnes jen malé části zdiva, zato mohutné příkopy, které kdysi bývaly napouštěny vodou. 

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.