Les u Třeboně byl důvodem ostré hádky mezi lesmistrem a proboštem, ta vyvrcholila pokusem o vraždu
Vztah mezi řeholníky z augustiniánského kláštera v Třeboni a zámeckými úředníky Jana Adolfa ze Schwarzenbergu měl ve druhé polovině 17. století k dokonalosti daleko. Majetkoprávní spory, které zuřily mezi oběma stranami, se kromě jiného týkaly i lesa Vranína.
Řeholníci měli právo v části lesa konat honitbu, bylo jim v tom však všemožně bráněno. V čele kláštera stál tehdy ambiciózní probošt Norbert Heermann, který se s tím nehodlal smířit a zákaz ignoroval.
Schwarzenbergovi úředníci proto nařídili lesmistrovi, aby klášternímu myslivci zabavil veškeré zbraně. To se také stalo.
Když se probošt Heermann 16. března 1667 náhodně potkal s lesmistrem u Budějovické brány v Třeboni, vypukla mezi nimi ostrá hádka. Ta skončila tím, že lesmistr vytáhl pistoli a pokusil se probošta zastřelit. Prach ve zbrani se však nevzňal, takže probošt získal drahocenný čas k útěku. Lesmistr za ním ještě třikrát vystřelil a chystal se po něm pálit dokonce i z dlouhé ručnice. V tom mu však již zabránili přítomní sousedé.
Když si lesmistr uvědomil, čeho se dopustil, z Třeboně uprchl a uchýlil se na Moravu. Po světě pak nechal rozhlásit, že zemřel.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
O první Lhotě se psalo už na konci 12. století, celkem je v Čechách přes 300 vesnic s tímto jménem
Není tolik známých jmen českých vesnic jako těch, které mají ve svém názvu Lhota. První zmínka o Lhotě pochází z konce 12. století. Nazývala se tak dnešní obec Svatý Jiří.
-
Když se podíváte ze správného úhlu na skalisko u stezky na Kraví horu, spatříte Napoleonovu hlavu
V Novohradských horách najdeme nespočet různých skalních útvarů, mnohdy bizarních. Jeden z nejvýraznějších se tradičně, už minimálně sto let, nazývá Napoleonova hlava.
-
Jižní Čechy jsou posety mohylami. Ty sloužily zpravidla k pohřbívání obyčejných lidí
Jihočeský kraj se může chlubit památkami z různých historických etap. Mezi ty nejstarší patří hradiště a mohylová pohřebiště. A právě mohylami je region doslova posetý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.