Les u Třeboně byl důvodem ostré hádky mezi lesmistrem a proboštem, ta vyvrcholila pokusem o vraždu

13. březen 2024

Vztah mezi řeholníky z augustiniánského kláštera v Třeboni a zámeckými úředníky Jana Adolfa ze Schwarzenbergu měl ve druhé polovině 17. století k dokonalosti daleko. Majetkoprávní spory, které zuřily mezi oběma stranami, se kromě jiného týkaly i lesa Vranína.

Řeholníci měli právo v části lesa konat honitbu, bylo jim v tom však všemožně bráněno. V čele kláštera stál tehdy ambiciózní probošt Norbert Heermann, který se s tím nehodlal smířit a zákaz ignoroval.

Schwarzenbergovi úředníci proto nařídili lesmistrovi, aby klášternímu myslivci zabavil veškeré zbraně. To se také stalo.

Když se probošt Heermann 16. března 1667 náhodně potkal s lesmistrem u Budějovické brány v Třeboni, vypukla mezi nimi ostrá hádka. Ta skončila tím, že lesmistr vytáhl pistoli a pokusil se probošta zastřelit. Prach ve zbrani se však nevzňal, takže probošt získal drahocenný čas k útěku. Lesmistr za ním ještě třikrát vystřelil a chystal se po něm pálit dokonce i z dlouhé ručnice. V tom mu však již zabránili přítomní sousedé.

Když si lesmistr uvědomil, čeho se dopustil, z Třeboně uprchl a uchýlil se na Moravu. Po světě pak nechal rozhlásit, že zemřel.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související