V Malešicích na Českobudějovicku vyrostl za války lihovar. Založili ho obyvatelé několika okolních obcí
Při cestě z Malešic do Chvalešovic na Českobudějovicku stojí komplex bývalých továrních budov. Na jedné z nich můžeme na štítu spatřit letopočet 1916. Ano, uprostřed první světové války se zde pilně pracovalo, neboť v tomto roce si místní družstvo dostavělo vlastní lihovar.
U zrodu malešického lihovarnického družstva stálo v roce 1914 šestnáct zakládajících členů. Ti pocházeli z obcí Malešice, Chvalešovice, Sedlec, Temelín a Lhota pod Horami.
Během výrobní kampaně, která začínala na podzim a končila na jaře, zaměstnávalo družstvo dle potřeby jednoho až tři dělníky. Stálým zaměstnancem pak byl správce lihovaru, jenž měl v budově vyhrazen vlastní byt.
Během své existence si družstvo prošlo obdobími rozkvětu i strádání. Nejmarkantněji se to projevilo za druhé světové války, kdy družstvu poprvé vznikla ztráta. Po válce však opět nastaly lepší časy a lihovar začal znovu prosperovat. V té době narostla členská základna družstva na více jak padesát členů.
Dlouholetým správcem lihovaru byl Josef Hanyka, který v roce 1950 odešel do penze. O dva roky později se pak lihovar stal součástí národního podniku Jihočeské konservárny a lihovary v Českých Budějovicích a dostal označení „závod 22 v Malešicích“.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.