Připomínku statku Jana Žižky v Čeřejově nacisté odstranili. Po válce bylo dílo nalezeno v Německu

19. červenec 2024

Obec Čeřejov – zkomoleně nazývaná též „Čejrov“ – leží na kopci necelé čtyři kilometry od Trhových Svinů na Českobudějovicku. Vesnice se do historie zapsala především tím, že odtud pocházela manželka Jana Žižky z Trocnova.

Podle záznamu z nekrologia krumlovského konventu minoritů je zřejmé, že Žižka během svého života pojal za manželky hned dvě ženy s totožným jménem – Kateřina.

O jejich životě bohužel prameny neprozrazují nic bližšího, pouze to, že jedna z těchto žen přinesla věnem svému muži rodný čeřejovský dvorec. Ke sňatku došlo někdy před rokem 1384, neboť v uvedeném roce Jan Žižka tento statek zase odprodal dvěma zemanům z okolních vsí.

Tuto historickou skutečnost připomíná pomníček odhalený v Čeřejově v roce 1938 s nápisy „V nejtěžších dobách v Žižkových stopách“ a „Zde stával statek Jana Žižky, zemana trocnovského“.

Bronzový reliéf s nápisy se za druhé světové války nelíbil nacistickým okupantům, proto nařídili jeho odstranění. Po válce se rozjelo složité pátrání, během nějž se nakonec podařilo dílo najít v Německu, takže mohlo být vráceno zpět a můžeme je vidět dodnes.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související