Připomínku statku Jana Žižky v Čeřejově nacisté odstranili. Po válce bylo dílo nalezeno v Německu
Obec Čeřejov – zkomoleně nazývaná též „Čejrov“ – leží na kopci necelé čtyři kilometry od Trhových Svinů na Českobudějovicku. Vesnice se do historie zapsala především tím, že odtud pocházela manželka Jana Žižky z Trocnova.
Podle záznamu z nekrologia krumlovského konventu minoritů je zřejmé, že Žižka během svého života pojal za manželky hned dvě ženy s totožným jménem – Kateřina.
O jejich životě bohužel prameny neprozrazují nic bližšího, pouze to, že jedna z těchto žen přinesla věnem svému muži rodný čeřejovský dvorec. Ke sňatku došlo někdy před rokem 1384, neboť v uvedeném roce Jan Žižka tento statek zase odprodal dvěma zemanům z okolních vsí.
Tuto historickou skutečnost připomíná pomníček odhalený v Čeřejově v roce 1938 s nápisy „V nejtěžších dobách v Žižkových stopách“ a „Zde stával statek Jana Žižky, zemana trocnovského“.
Bronzový reliéf s nápisy se za druhé světové války nelíbil nacistickým okupantům, proto nařídili jeho odstranění. Po válce se rozjelo složité pátrání, během nějž se nakonec podařilo dílo najít v Německu, takže mohlo být vráceno zpět a můžeme je vidět dodnes.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.
Související
-
Na místě zvaném „Na Táborských“ lapkové zavraždili nejméně dva kupce, dalšího připravili o ruce
Při cestě z Bavorova do Prachatic lze u odbočky na Blanici narazit na pietní místo tvořené litinovým křížem a dvěma středověkými kameny s dnes již nečitelnými nápisy.
-
Pytláci nejsou jen zloději. Říkalo se tak také lidem, kteří po morové ráně opět zalidnili Holašovice
Řekne-li se pytlák, každý si představí člověka, který se dopouští nelegálního lovu. Mluvíme-li ale o holašovických pytlácích, pak toto slovo nabývá poněkud jiného významu.
-
Hru Loupežníci zřejmě inspirovala Česká Kanada. Autora Friedricha Schillera tam připomíná kámen
Kámen s nápisem Schillerstein najdeme v České Kanadě mezi Českým Rudolcem, Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem. Připomíná německého literáta Friedricha Schillera.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.