Srdce Vltavy skončilo pod hladinou Lipna, jeho tvar je ale prý na dně dodnes patrný
Vybudování přehrady Lipno změnilo od základů vltavské údolí a ráz krajiny. Zatopeny byly celé obce, nebo jejich části, dále samoty, mlýny, hájovny nebo třeba původní železniční nádraží v Lipně nad Vltavou. Pod vodou skončilo i takzvané Srdce Vltavy, velký meandr nacházející se jihozápadně od Pihlova v horní části nádrže.
Řeka se zde po staletí kroutila specifickým způsobem a vytvořila mezi loukami zákrutu, která lidem svým tvarem připomínala tradiční symbol srdíčka.
Díky širokému údolí byl přírodní útvar dobře viditelný z okolí. Například z návrší u Horní Plané, odkud byl asi nejlepší pohled a odkud jej nejčastěji zpodobňovali malíři nebo fotografové, včetně známého krumlovského fotografa Seidla.
Vznikly i pohlednice, na kterých však zajímavost nefigurovala jako Srdce Vltavy, nýbrž pod německým jménem Moldauherz.
Dnes je srdce skryto zhruba 4,5 metru pod hladinou, ale jeho tvar je prý na dně dodnes patrný. Dalo by se tedy říct, že Srdce Vltavy stále tluče.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
Čeští přistěhovalci založili v USA osady pojmenované po rodných městech – Protivin a Pisek
Chystáte se navštívit Protivin? Pak si objednejte letenku. A k letence si ještě vyřiďte dovolenou. Řeč je totiž o městě Protivin, které se nachází v americkém státě Iowa.
-
Hrad Fuglhaus u Lomnice nad Lužnicí dlouho nezůstal, existoval jen asi čtyřicet let
Fuglhaus byl jeden z málo známých jihočeských hradů, který navíc existoval poměrně krátce. Nechal ho po roce 1395 postavit Oldřich z Ústí východně od Lomnice nad Lužnicí.
-
Pomníček Bärenstein nedaleko Stožce připomíná zastřelení posledního šumavského medvěda
Drobný pomníček Bärenstein, v překladu Medvědí kámen, je součástí nejstarší naučné stezky v jižních Čechách, která připomíná existenci medvědů v šumavských lesích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.