Originálně řešený most přes výběžek rybníka Dvořiště je zřejmě jediný svého druhu u nás
Nejprve nevyhovující dřevěná lávka, pak nic a nakonec originálně řešené tři mosty v jednom. Tak by se dala charakterizovat unikátní stavba mostního objektu přes jižní výběžek rybníka Dvořiště, spojující Dolní a Horní Slověnice na Českobudějovicku.
Její původ sahá krátce za polovinu 19. století, kdy českobudějovický krajský úřad plánoval novou okresní silnici vedoucí z Lišova přes Lomnici nad Lužnicí do Jindřichova Hradce.
Překlenutí Dvořiště se přitom stalo jedním z jejích nejproblematičtějších úseků. Jednak kvůli způsobu realizace a jednak kvůli sousedským sporům obcí při spolufinancování. Zatímco na pořízení mostu měly enormní zájem Horní Slověnice, ty Dolní a ani blízké Dunajovice o něj nestály.
Ke stavbě nakonec přece jenom došlo. Provedl ji stavitel Jan Schwarz z Českých Budějovic jako sypaný, 117 metrů dlouhý silniční kamenný val, zakončený mostní hlavou. Přestože objekt v jedné z jeho částí provázely problémy už po dokončení v roce 1857, a pak znovu po sedmdesáti letech, jedná se zřejmě o jediný exemplář svého druhu u nás.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.
Související
-
Originální pomník v obci Hůrky na Českobudějovicku připomíná oběti čtyř různých válečných sporů
Pomníků, které stavěli naši předkové svým padlým v první i druhé světové válce, je nespočet. Oběti starší se však mezi jmény většinou neobjevují. A přece existuje výjimka.
-
Hrad Fuglhaus u Lomnice nad Lužnicí dlouho nezůstal, existoval jen asi čtyřicet let
Fuglhaus byl jeden z málo známých jihočeských hradů, který navíc existoval poměrně krátce. Nechal ho po roce 1395 postavit Oldřich z Ústí východně od Lomnice nad Lužnicí.
-
Les u Třeboně byl důvodem ostré hádky mezi lesmistrem a proboštem, ta vyvrcholila pokusem o vraždu
Vztah mezi řeholníky z augustiniánského kláštera v Třeboni a zámeckými úředníky Jana Adolfa ze Schwarzenbergu měl ve druhé polovině 17. století k dokonalosti daleko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.