Originálně řešený most přes výběžek rybníka Dvořiště je zřejmě jediný svého druhu u nás

Nejprve nevyhovující dřevěná lávka, pak nic a nakonec originálně řešené tři mosty v jednom. Tak by se dala charakterizovat unikátní stavba mostního objektu přes jižní výběžek rybníka Dvořiště, spojující Dolní a Horní Slověnice na Českobudějovicku.

Její původ sahá krátce za polovinu 19. století, kdy českobudějovický krajský úřad plánoval novou okresní silnici vedoucí z Lišova přes Lomnici nad Lužnicí do Jindřichova Hradce.

Překlenutí Dvořiště se přitom stalo jedním z jejích nejproblematičtějších úseků. Jednak kvůli způsobu realizace a jednak kvůli sousedským sporům obcí při spolufinancování. Zatímco na pořízení mostu měly enormní zájem Horní Slověnice, ty Dolní a ani blízké Dunajovice o něj nestály.

Ke stavbě nakonec přece jenom došlo. Provedl ji stavitel Jan Schwarz z Českých Budějovic jako sypaný, 117 metrů dlouhý silniční kamenný val, zakončený mostní hlavou. Přestože objekt v jedné z jeho částí provázely problémy už po dokončení v roce 1857, a pak znovu po sedmdesáti letech, jedná se zřejmě o jediný exemplář svého druhu u nás.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související