Originální pomník v obci Hůrky na Českobudějovicku připomíná oběti čtyř různých válečných sporů
Pomníků, které stavěli naši předkové svým padlým v první i druhé světové válce, je nespočet. Oběti starší se však mezi jmény tesanými do kamene většinou neobjevují. A přece existuje výjimka. Nalezneme ji na návsi v Hůrkách na Českobudějovicku před místní kaplí svatého Jana Nepomuckého.
Originálně zhotovený trojboký pomník nechal vyrobit v roce 1922 hůrecký ochotnický a vzdělávací spolek na své náklady. Monolit z královédvorského pískovce opracoval sochař a kameník Josef Křivánek z Českých Budějovic podle připraveného projektu.
Jména padlých, anebo těch, kteří museli opustit vesnici, jsou navázána na husitské hnutí, třicetiletou válku a první světovou válku. Po roce 1945 byla doplněna i tabulka se jmény padlých ve druhé světové válce.
Dnes památkově chráněný pomník odhalili místní 10. června 1923 a vyfotografovali se u něj i s pracovním náčiním. Na den přesně po stu letech se k této události sešli Hůrečtí před pomníkem znovu v rámci jedné z akcí Spolku pro Hůrky a venkov.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.
Související
-
Zahrada jižních Čech, to jsou sady v okolí Lhenic na Prachaticku, kde se už odedávna pěstuje ovoce
V šumavském podhůří se nachází středisková obec Lhenice, v níž se odedávna pěstuje ovoce. O pěstování stromoví v těchto místech se hovoří již ve druhé polovině 13. století.
-
Panští úředníci chtěli být světoví, a tak jsou na jihu Čech osady Paříž, London, Nový York i Benátky
Budete se divit, ale z Paříže do Londýna jsou to pouhé tři kilometry, zhruba stejně jako do Nového Yorku a také do Bosny. Řeč je o několika osadách u Suchdola nad Lužnicí.
-
Montserrat je poutní místo ve Španělsku, ostrov v Karibiku, ale také kostel u jihočeských Slavonic
Nenápadný kostel nevšedního jména Montserrat stojí na stejnojmenném kopci u Slavonic, v nejvýchodnější části Jihočeského kraje na historickém území Moravy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka