Montserrat je poutní místo ve Španělsku, ostrov v Karibiku, ale také kostel u jihočeských Slavonic

Nenápadný kostel nevšedního jména Montserrat stojí na stejnojmenném kopci u Slavonic, v nejvýchodnější části Jihočeského kraje na historickém území Moravy. Původní stavba tam vznikla v polovině 17. století a jejím stavebníkem byl Bartholomeus Tannazoll-Zill, rytíř a plukovník ve službách habsburských císařů Ferdinanda II. a Ferdinanda III.

Vykonal pěší pouť do významného španělského poutního místa Montserrat a po návratu se rozhodl postavit na svém panství kostelík nazvaný podle zahraničního vzoru.

Vedlo k němu široké schodiště, v okolí stávaly čtyři poustevny a šest kaplí, nic z toho však již vesměs neexistuje – buď zaniklo, nebo bylo upraveno k obytným účelům. Současná podoba kostela pochází ze šedesátých let 19. století.

Z okraje lesa jsou pěkné výhledy do krajiny, kde dominuje například obec Cizkrajov, v níž je pohřben zakladatel kostela Tannazoll-Zill. Dodejme, že Montserrat najdeme nejen ve Španělsku kousek od Barcelony a u Slavonic, ale je to také ostrov v Karibiku. 

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.