Architekt Pfeffermann, stavitel mnoha objektů v Českých Budějovicích, úředně přijal ještě příjmení Záruba
Josef Pfeffermann se narodil roku 1869 do průměrné pražské rodiny. Tatínek byl sice krejčím, ale bavila ho politika, hlavně ta staročeská, což na synovi zanechalo silnou stopu. Krejčím se nestal a rozhodl se pro techniku.
Studoval ji v Praze, pracoval u Ringhoffera, praxi zahájil u architekta Sochora. Na samém konci 19. století opustil rodiště a přestěhoval se do Českých Budějovic, kde působil více než deset let. Tady se z něj stal uznávaný architekt a stavitel mnoha objektů.
Josef Pfefferman projektoval svou rodinnou vilu U Tří lvů, stavební průmyslovku, rekonstruoval hotel Zvon, Schwarzenbergům vystavěl účtárnu v Jeronýmově ulici. V okolí pak spořitelnu ve Vodňanech, venkovskou secesní školu v Hůrkách, kreslil různé územní plány.
A to je jen zlomek toho, co za svůj život vytvořil po celé vlasti. Byl stoupencem české otázky a díky přátelství s Augustem Zátkou se prosadil v politice. Roku 1920 proto úředně přidal ke svému německy znějícímu příjmení i to české, po matce. Proto Záruba-Pfeffermann. Užíval ho až do své smrti roku 1938 ve slovenském Smokovci.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.
Související
-
Pivní hrnec je zvláštní skála u Františkova na Šumavě. Kdysi označovala hranici mezi panstvími
Pivní hrnec nehledejte v pivovaru. Je to zvláštní skalní útvar u šumavské osady Františkov. Stojí ve svahu údolí Teplé Vltavy nad silnicí spojující Kvildu a Borová Lada.
-
Ferdinand Vilém ze Schwarzenbergu se nezalekl smrtelné nákazy. Říká se mu Král moru
Na první pohled hrůzné slovní spojení „král moru“ má význam přesně opačný. Váže se na jednoho z příslušníků jihočeského rodu Schwarzenbergů.
-
Ostrov Naxos je nejen v Řecku, ale i v Česku – uprostřed rybníka Velká Holná na Jindřichohradecku
Exoticky znějící název Naxos jako by ani nepatřil do Čech. Známý je řecký ostrov Naxos, jenomže v jižních Čechách najdeme také jeden Naxos a také je to ostrov.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.