Zahrada jižních Čech, to jsou sady v okolí Lhenic na Prachaticku, kde se už odedávna pěstuje ovoce
V šumavském podhůří se nachází středisková obec Lhenice, v níž se odedávna pěstuje ovoce. O pěstování ovocného stromoví v těchto místech se hovoří již ve druhé polovině 13. století, kdy se lokalita nacházela v držení zlatokorunského kláštera.
O této tradici svědčí i městský znak, který byl někdejší vesnici udělen v roce 1544 u příležitosti povýšení na městečko. Motivem znaku je ovocný strom s jedenácti jablky a hradbami. K původu tohoto znaku se vztahují pověsti, v jejichž jádru nikdy nechybí zmínka o sadařství.
S odkazem na tyto historické skutečnosti se pro současný městys postupem času vžilo označení zahrada jižních Čech. Sady v okolí Lhenic na Prachaticku každoročně na přelomu dubna a května rozkvetou do krásy a potvrdí, že zmíněné označení je pro městys příznačné.
Zdejší krajina si získala i srdce spisovatele Adolfa Branalda, který v květnu roku 1960 čerpal ve Lhenicích námět pro povídku Jedenáct míšeňských jablíček a román Vizita!, a jenž byl o pět let později jmenován v městečku čestným občanem.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
Panští úředníci chtěli být světoví, a tak jsou na jihu Čech osady Paříž, London, Nový York i Benátky
Budete se divit, ale z Paříže do Londýna jsou to pouhé tři kilometry, zhruba stejně jako do Nového Yorku a také do Bosny. Řeč je o několika osadách u Suchdola nad Lužnicí.
-
Montserrat je poutní místo ve Španělsku, ostrov v Karibiku, ale také kostel u jihočeských Slavonic
Nenápadný kostel nevšedního jména Montserrat stojí na stejnojmenném kopci u Slavonic, v nejvýchodnější části Jihočeského kraje na historickém území Moravy.
-
Architekt Pfeffermann, stavitel mnoha objektů v Budějovicích, úředně přijal ještě příjmení Záruba
Josef Pfeffermann se narodil roku 1869 do průměrné pražské rodiny. Tatínek byl krejčím, ale bavila ho politika, hlavně ta staročeská, což na synovi zanechalo silnou stopu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.