„Místo hrozných muk bědujících zatracenců.“ Peklo můžete navštívit u Netolic i Pelhřimova
Věřte tomu, nebo ne, ale v jižních Čechách můžete navštívit Peklo. A dokonce hned na několika různých místech. Nemusíte mít ale strach, jedná se o pouhé osady či samoty, které si toto označení nesou z minulosti.
Podle Antonína Profouse souviselo toto pojmenování s křesťanskou představou o místě hrozných muk bědujících zatracenců. Byly takto obyčejně nazývány hlučné mlýny v hlubokých údolích, případně také hostince či osady s nevalnou mravní pověstí.
Můžeme k tomu přidat i kamenolomy či obecně místa, kde probíhala těžba nerostů, odkud se ozýval nejen hluk, ale kde postupující těžba směrem do nitra země mohla u lidí evokovat díru do podsvětí.
Pokud tedy stále chcete navštívit Peklo, vydejte se například do Pekla u Netolic, kde kromě místní části nese stejné označení i nedaleký vrch. Nebo do Pekla severně od Pelhřimova, kde podle legendy několik mnichů zahnalo pekelné démony. Do Pekla u Žďánova východně od Kašperských hor, kde stával statek s příznačným německým názvem Höllhof. Případně do Pekla u Nevězic, kde někdejší keltské oppidum zaniklo v žáru germánských plamenů.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
Nejen Aš, v Čechách je také Eš. Jak vznikl úsporný název osady poblíž Pacova, ale není zcela jasné
V knihách rekordů se obvykle jako obec s nejkratším jménem uvádí Aš, město na západě republiky. Nic proti, ale v jižních Čechách existuje osada se stejně krátkým názvem Eš.
-
Vimperský Haselburg patří mezi nejlépe dochované předsunuté dělostřelecké bašty na našem území
Haselburg je předsunutá dělostřelecká bašta, která měla chránit vimperský hrad. Vznikla zřejmě po roce 1479, kdy byl Vimperk na žádost Petra Kaplíře ze Sulevic povýšen.
-
V místě zvaném Kamenná věž sídlili lidé už v době kamenné. Kdo vykopal mohutné příkopy, se ale neví
Na vyvýšeném hřbetu nad klidnou hladinou římovské přehradní nádrže se nachází starobylé opevnění nazývané Kamenná věž. Dojdeme sem pohodlnou procházkou z Velešína.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.