„Místo hrozných muk bědujících zatracenců.“ Peklo můžete navštívit u Netolic i Pelhřimova
Věřte tomu, nebo ne, ale v jižních Čechách můžete navštívit Peklo. A dokonce hned na několika různých místech. Nemusíte mít ale strach, jedná se o pouhé osady či samoty, které si toto označení nesou z minulosti.
Podle Antonína Profouse souviselo toto pojmenování s křesťanskou představou o místě hrozných muk bědujících zatracenců. Byly takto obyčejně nazývány hlučné mlýny v hlubokých údolích, případně také hostince či osady s nevalnou mravní pověstí.
Můžeme k tomu přidat i kamenolomy či obecně místa, kde probíhala těžba nerostů, odkud se ozýval nejen hluk, ale kde postupující těžba směrem do nitra země mohla u lidí evokovat díru do podsvětí.
Pokud tedy stále chcete navštívit Peklo, vydejte se například do Pekla u Netolic, kde kromě místní části nese stejné označení i nedaleký vrch. Nebo do Pekla severně od Pelhřimova, kde podle legendy několik mnichů zahnalo pekelné démony. Do Pekla u Žďánova východně od Kašperských hor, kde stával statek s příznačným německým názvem Höllhof. Případně do Pekla u Nevězic, kde někdejší keltské oppidum zaniklo v žáru germánských plamenů.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.