Rozhledna na vrchu Semenec v Týně nad Vltavou patří k nejnižším v zemi, přesto nabízí krásný výhled
Když stoupáte na klasickou rozhlednu, zpravidla počítáte schody třeba do stovky. V Týně nad Vltavou na Českobudějovicku na tom nezáleží. Na vrchu Semenec stojí rozhledna, která je čtvrtou nejnižší v České republice.
Dříve se tomuto místu říkalo Na Spravedlnosti, protože tu stávala městská šibenice, a dlužno dodat, že odsouzenci měli skutečně hezký výhled. Místo se vypíná vysoko nad údolím a nabízí pohled k soutoku Lužnice a Vltavy. Také právě odtud vede jediná cesta k trojúhelníkovému ostrohu na soutoku. A není to daleko, jen asi 300 metrů.
Už v roce 1922 se obyvatelé Týna nad Vltavou rozhodli umístit na vrch Semenec krásný dřevěný altánek.
Ve 30. letech 20. století vyrostla místo něj pouhých pět metrů vysoká betonová rozhledna, ze které je ovšem úžasný výhled na řeku, na samotné město Týn nad Vltavou, na protilehlé kopce i na údolí, kterým Vltava odtéká dál směrem k Bechyni.
Současná stavba rozhledny má stále původní konstrukci jednoduchého funkcionalisticky laděného prvorepublikového stylu, jen se mezitím dočkala několika rekonstrukcí.
V městské kronice lze najít mnoho zmínek o tom, jak byla vyhlídka oblíbená. A nejen vyhlídka. Vyhledávaným výletním místem byl a je prakticky celý vrch Semenec, protkaný spoustou cest i několika naučnými stezkami. A jen několik desítek metrů od rozhledny se nachází nevšední Přírodovědné muzeum Semenec.
Související
-
Součástí vojenských střelnic býval půlmon – mohutný násep, který pohlcoval vystřelené kule
Asi málokdo ví, co znamená slovo půlmon. Česky je to lapač kulí. Což stále zní trochu záhadně. Prozradíme, že šlo o součást vojenské střelnice – mohutný násep za terči.
-
Na Kámen republiky u Nové Bystřice napsali Němci posměšnou odpověď. Diskuzi uzavřel další vzkaz
Západně od Nové Bystřice na Jindřichohradecku při hranicích s Rakouskem nalezneme takzvaný Kámen republiky. Upomíná na pohnuté události roku 1938.
-
Z jihočeského Vítkova Hrádku u Lipna stéká voda jak do Severního, tak do Černého moře
Voda z České republiky odtéká do Baltského, Severního nebo Černého moře. Je všeobecně známo, že do Baltu je to díky řece Odře, do Severního moře teče Labe.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.